Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Başkanlık Sistemi Meclis’e geliyor

Başkanlık Sistemi Meclis'e geliyor

22 Haziran 2012 Cuma 06:17
Recep Tayyip Erdoğan`ın kurmaylarından Burhan Kuzu, başkanlık sistemi modelinin 2 ay sonra Meclis`e geleceğini söyledi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, TGRT Haber TV`de yayınlanan Türkiye Platformu programına konuk oldu.

"ERDOĞAN ADAY OLURSA GÜL ÇEKİLİR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın 2014`te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması durumunda Gül`le rakip olabilecekleri iddiasına da cevap veren Kuzu, "Benim tanıdığım Gül öyle bir durumda aday olmaz" diye konuştu.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ İKİ AY SONRA KOMİSYONUN GÜNDEMİNDE"

Yeni anayasa sürecinde başkanlık sistemi tartışmalarını da değerlendiren Kuzu, yıllardır savunduğu bu modelin iki ay sonra Anayasa Uzlaşma Komisyonu`nun gündemine geleceğini dile getirdi. Cumhurbaşkanını halkın seçmesinden geri adım atılmayacağına, bu durumda yetkilerinin artırılması gerektiğine vurgu yapan Kuzu, iki yıl sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine kadar bu konunun detaylı bir şekilde tartışılması gerektiğini belirtti.

1980`li yıllardan bu yana yazdığı makalelerle ve çeşitli platformlarda yaptığı konuşmalarla başkanlık sistemini savunan Burhan Kuzu, bugünkü "Erdoğan başkanlığı kendisi için istiyor" eleştirilerinin geçmişte de Özal, Demirel ve Çiller için yapıldığını hatırlattı.
 

Diğer Haberler