Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Başörtüsü ve sakal, ’Türk devriminin ilkeleri’ne ve çağdaşlığa aykırıymış!

Başörtüsü ve sakal, 'Türk devriminin ilkeleri'ne ve çağdaşlığa aykırıymış!

14 Ekim 2012 Pazar 07:56
Gıda Mühendisleri Odası'na üyelik başvurusu yapan Nimet Güngör, başörtülü olduğu gerekçesiyle geri çevrildi.

Gıda Mühendisleri Odası’na üyelik başvurusu yapan Gıda Mühendisi Nimet Güngör’ün başvurusu başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle reddedildi. Odadan, üyeliğinin kabul edilmemesinin nedenini soran Güngör’e cevaben gönderilen yazıda, kılık kıyafetinin Türk devriminin ilkelerine uymadığı, sakal ve başörtüsünün kişiyi tanımayı zorlaştırdığı gerekçesiyle üyeliğinin kabul edilmediği söylendi.

ODA KAYIT ALMADI

Gıda Mühendisi olarak iş bulan Nimet Güngör’ün çalışabilmesi için Gıda Mühendisleri Odası’na kayıt yaptırması gerekiyordu. Ancak odaya üyelik için gerekli evrakları gönderen Güngör’ün üyeliğinin yapılmayacağı açıklandı. Üyelik reddinin nedenlerini soran Güngör’e cevaben gönderilen yazıda Anayasa Mahkemesi’nin bir kararına atıfta bulunularak, “Çağdaş bir görünüm taşımayan başörtüsü ve onunla birlikte kullanılan belli bir biçimdeki giysi Türk Devrimi’nin ilkeleri ve devrim yasaları ile güdülen amaçla bağdaştırılamadığından, sakallı ve türbanlı fotoğraf veren üyelerin reddedilmesi işleminde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.” denildi.

ÖĞRETMEN OLMAKTAN BAŞÖRTÜM İÇİN VAZGEÇTİM

Güngör, üyelik için kendisinden başı açık fotoğraf talep edildiğini belirterek, “Normalde hayalim öğretmen olmaktı, ancak sırf başörtüsünden dolayı sıkıntı yaşamamak için bu hayallerimden vazgeçtim ve özel sektörü tercih ettim. Özel sektörde de bu mesele yüzünden staj yeri bulmakta bile zorluk çektim. Şu anda beni başörtülü kabul eden çalışabileceğim bir yer buldum ancak bu sefer de oda sorun çıkarttı” diye konuştu. (Taraf)

Diğer Haberler