Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Başörtüsüne Bin Derneği Feda Ederiz

Başörtüsüne Bin Derneği Feda Ederiz

19 Mayıs 2012 Cumartesi 22:44
Mustazaf-Der`in kapatılmasının ve başörtülü kızının hakkını aradığı için Güllü Çevik`e verilen hapis cezasının telin edildiği basın açıklamasında konuşan Yılmaz, derneklerinin tüm alanlarda İslami referansı ısrarla talep ettiği için kapatıldığını söyledi.
GAZİANTEP - Mustazaf Der`in kapatılması ve başörtülü olduğu gerekçesiyle okula alınmayan kızının eğitim hakkını arayan Güllü Çevik`e verilen 2 yıl 10 ay hapis cezası Gaziantep`te düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla telin edildi.
 
İnsani Hak ve Özgürlükler Platformu`nca düzenlenen kitlesel basın açıklaması saat: 14.00`te Maarif Kavşağında yapıldı. Eyleme, kapatılan Mustazaf-Der`in Genel Başkanı Avukat Hüseyin Yılmaz`ın yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi ile binlerce kişi katıldı.
 
"Silah Yok, Şiddet Yok, Bu Ne Ceza"
 
Sık sık tekbirlerin getirildiği basın açıklamasında "Örtüye Uzanan Eller Kırılsın, Eğitim Hakkımız Engellenemez, Üzülme Gevşeme Allah Bizimle, Zalimler İçin Yaşasın Cehennem, Mustazaf Der`i yüreğimde kapatamazsın" şeklinde sloganlar atıldı. Başörtüsüne Kayıtsız, Şartsız, Ayrımsız, ilköğretimde, Lisede, Üniversitede, Kamusal Alanda ve Tün Alanlarda Özgürlük, Mümin Kadınlara Söyle; Gözlerini Harama Bakmaktan Esirgesinler (Nur Süresi; 31. Ayet, Başörtüsüne Özgürlük" şeklinde afişler açıldı. Ayrıca, "Baba, Yargı Beni Okula Almıyor, Dindar Nesil Burada, Mustazaf Der Kapatıldı, Yürekler İmanla Doldu, Silah Yok Şiddet Yok Bu Ne Ceza, Kamusal (Y)alanı, 2 yıl 10 Ay Bizim İçin Şereftir Ya Sizin İçin…, Hassas Damarımıza Basmayın" şeklinde pankartlar açıldı.
 
Binlerce Derneğimizi Başörtüsüne Feda Ederiz
Kur`an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kitlesel basın açıklaması öncesi kısa bir konuşma yapan Av. Hüseyin Yılmaz, derneklerinin haksız yere kapatılmasını ve başörtülü kızının hakkını aradığından dolayı Güllü Çevik`e verilen hapis cezasını kınamak için burada toplandıklarını ifade etti. Gündemde olan bütün meselelerin ve hatta derneklerin haksızca kapatılmasının üstünde başörtüsünün olduğunu ifade eden Yılmaz, bin derneklerini bile başörtüsüne feda etmeye hazır olduğunu söyledi.
 
Dindar Nesil Yetiştirdiğimiz İçin Derneğimiz Kapatıldı
 
Kendisinin de bir hukukçu olduğunu hatırlatan Yılmaz, derneklerinin kapatılmasının bir hukuk skandalı olduğuna işaret etti. Yılmaz, "Bakınız açılan bir pankartta `dindar nesil burada` yazıyor, evet dindar nesil buradır. Yetkiler, artık kendilerine bir çeki düzen versinler. Yasakçılara Allah`ın emirlerini hatırlattığı için bunu bir tehdit olarak görerek Güllü Çevik`e ceza verildi. Aslında bu tehdidi Allah-u telala yapmıştır. Yine iktidarın kadın kolları bir rapor hazırlayarak başörtüsünün yasaklanmasını talep ediliyor. Bu kadın kolları kemin kadınları, Ak Parti iktidarın değil mi? Mustazaf Der`in kapatılmasının arkasında fakirlere yardım etmek vardır, dindar nesil yetiştirmek vardır. Allah-u Teâlâ mustazafların yanındadır. Açları doyurduk, yetimleri sevindirdik ve bunun için bizim derneği kapattılar, gerisi fasa fiso…" dedi.
 
Yol Haritamızı Diyarbakır Mitinginde Açıklayacağız
Derneğin kapatılması kararının ardından başlarından geçen bir anekdotu anlatan Yılmaz, "Genel merkezimizi arayan bir bayan`Mustazaf Der kapatıldı doğru mu? diye sordu. Bizlerde `evet bacım doğrudur` dedik ve o bayan `peki şimdi kutlu doğumlar ne olacak` dedi. İşte bizim halkın yanındaki sevgimiz. Belki yine merak ettiğiniz bir konu vardır, işte bundan sonra ne olacak? Bizler 27 Mayıs`ta Diyarbakır İstasyon Meydanı`nda bir miting düzenleyeceğiz ve orada yol haritamızı açıklayacağız. İnşallah sizlere hayırlı haberler vereceğiz" diye konuştu.
 
Helvadan Yaptığınız Putları Yemeyin
 
Yılmaz, "Artık helvadan yaptığınız kendi putlarınızı yemeyin! Hukuk, kimsenin putu değildir. Eşit uygulayın. Yine mustazaflara sahip çıktığı için Doğruhaber Gazetesi yazarlarına hapis cezası isteniyor. Yandaş medyanın göremediğini haberleştirdiği için susturmak istiyorlar" dedi.
 
Düşünce ve Örgütlenme Özgürlüne Darbe Vuruldu
 
Yılmaz`ın konuşmasından sonra basın açıklamasını İnsani Hak ve Özgürlükler Platformu adına okuyan Gaziantep Rahmet-Der Başkanı Mehmet Faik Doğan, Mustazaf-Der`in, Türkiye`de İslami yaşamın önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istediği için kapatıldığına vurgu yaptı. Doğan, Mustazaf-Der`in kapatılmasıyla Türkiye`de düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne bir darbe daha yapıldığını belirterek, "Bu karar Kemalist rejimin düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik tahammülsüzlüğünün yeni bir örneğini teşkil ediyor"dedi.
 
Doğan, "Ellerinde Kuran-ı Kerim ve gıda yardım paketleri dışında bir şey olmadığını gördükleri halde bu zulmü reva gördüler. Tüm baskı, tehdit, şantaj, yıldırma ve yıpratma faaliyetlerine, gözdağı verme faaliyetlerine rağmen halkın gösterdiği teveccühe engel olamadılar" dedi.
 
Daha sonra söz alan Tesettür Seferberliği Platformu başkanı Salih Demir, İslami bilinç engellenemeyeceğine vurgu yaparak "Dindar nesil burada ,bu zulme artık yeter diyen bir topluluğuz," şeklinde konuştu.
 
Verilen hukuksuz kararların Cumhuriyet tarihinde sayısız olduğuna vurgu yapan Çelik, "Mesele İskilipli atıf hocanınuğradığı meseleye dönmüştür.yani İskiliplinin idamına şahitlerinbilahare dinlenmesine ,idamdan sonra dinleneceği gibi kararlar alınmıştı. Böyle bir şeydir Mustazaf derin kapatılması. Güllü çevik bacımıza verilen otuz ay cezaya benzemektedir." dedi.
 
İslami taleplerde en küçük bir taviz vermeyeceklerini de ifade eden Demir, "Mücadelemize devam edeceğiz.tesettür konusunda,hayatın bütün alanlarındaserbest oluncaya kadar, mücadeleye de devam diyoruz. Hem dindarbir nesil yetiştirilmekten bahsedeceksin , hem de dindar bir nesil yetiştirmek için gecesini gündüzünü bir birine katan mustazaflara hayır sizin elinizle olmaz diyeceksiziniz. Nasıl olacak ? "diye sordu
 
Kitlesel Basın açıklaması, İlim-Der İlim Komisyonu Başkanı Müfit Yaray Hocanın okuduğu duanın ardından son buldu
 
İLKHA

 

Diğer Haberler