Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Başörtüsüne Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası

Başörtüsüne Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası

11 Ocak 2013 Cuma 09:34
Memur-Sen Konfederasyonu, Türkiye Geneli 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' adıyla kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü için imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına ilişkin açıklama yapan Memur-Sen Bingöl İl Başkanı Mücahit Çelik, Memur-Sen olarak kuruldukları günden beri temel hak ve özgürlükleri savunarak, haksızlığa uğrayanların yanında olduklarını ve bu anlayışla 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' adını verdikleri kampanyaya Bingöl halkından büyük destek beklediklerini dile getirdi.

Çelik, temel Hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade etti. Savundukları değerlere ve ilkelere yönelik dayatmaların her zaman karşısında durduklarını kaydeden Çelik, "Bu kararlılığımızın yansıması olarak konfederasyonumuza bağlı Eğitim-Bir-Sen de bu sürecin içinde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde Bingöl Saat Kulesi önünde basın açıklaması yapmış ve yeni yılın ilk mesai gününde Bingöl ve Türkiye genelinde gerçekleştirdiği 'serbest kıyafetle işe gitme' sivil itaatsizlik eylemiyle bu yöndeki taleplere dikkat çekmiştir" dedi.

Türkiye genelinde 'Özgürlük için 10 Milyon İmza' kampanyasına Bingöl'den önemli bir katkı sunarak toplanacak imzaları Başbakanlığa ileteceklerini belirten Mücahit Çelik, "Referandumda kadınlara ayrıcalık hakkının onaylandığını ve Kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın-kadın eşitsizliğine neden olunmakta, özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Yapılan, cinsiyet ayrımcılığıdır. Demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma konumunda olan Türkiye, bu ayıbından en kısa zamanda kurtulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Kampanya sürecine de değinen Çelik, başörtüsü yasağının kalkması taleplerini de içeren ve 30 günde toplayacakları imzaları, hayata geçirilmek üzere, Başbakanlığa sunacaklarını söyledi. Daha sonra, konuya ilgi ve destekleri için başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, TBMM ve siyasi partilere bilgi vereceklerini belirten Çelik, toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleriyle, kurum ve kuruluşları da kampanyalarına destek olmaya çağırdı.

Mücahit Çelik, kampanyayla ilgili olarak http://ozgurlukicin10milyonimza.com/ adıyla internet sitesi de açtıklarını sözlerine ekledi. (Nihat Kanat-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları