Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Başörtüsüne sınırsız, ama’sız özgürlük!

Başörtüsüne sınırsız, ama’sız özgürlük!

01 Aralık 2012 Cumartesi 14:33
Mazlum-Der ve Özgür Eğitim-Sen, Kıyafet Yönetmeliği’ni protesto etti.

Yürürlüğe giren ‘Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık Ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’, Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi ve Özgür Eğitim-Sen İl Temsilciliği tarafından protesto edildi. Özgür Eğitim Sen Diyarbakır İl Temsilcisi Mehmet Masum Yokuş, inançları hiçe sayan bu azgınlıktan biran önce vazgeçilmesi gerektiğini söylerken, Mazlum-Der Şube Yönetim Kurulu üyesi Cihan Ülsen ise, Ülke Müslümanlarının taleplerini karşılamaktan uzak olan bu yönetmeliğin, bir akıl tutulmasının ürünü olduğunu belirtti.

‘Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık Ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” tepki gördü. Yönetmeliği protesto ettiklerini açıklayan Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi ve Özgür Eğitim-Sen İl Temsilciliği, yönetmeliğin bir takım iyileştirmeler yanında, ilkel başörtüsü yasağını halen diri tutma gayretinin somut bir örneği olduğunu belirtti.

Mazlum-Der: akıl tutulmasının ürünü

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Cihan Ülsen, yaptığı açıklamada, Ülke Müslümanlarının taleplerini karşılamaktan uzak olan bu yönetmelik bir akıl tutulmasının ürünü olduğunu savunarak, “Düzene uygun kafalar yetiştirmekten öte bir anlam taşımayan, Tevhidi Tedrisat Kanunu ile tektipleştirilmiş zorunlu eğitim ile her çocuk cendereye alınmaktadır. Hem belli bir ideolojinin kirli gömleği ailelerin inançları hilafına zorla çocuklara giydirilmeye çalışılmakta hem de en makul talepler bile yok sayılmaktadır” dedi.

Özgür Eğitim-Sen de tepki gösterdi

Özgür Eğitim-Sen İl Temsilcisi Mehmet Masum Yokuş, Özgür Haber’e yaptığı açıklamada, Bilindiği gibi 27.11.2012 de öğrencilerin “kılık kıyafet uygulaması’ ile ilgili yeni bir yönetmelik yayınlandığını hatırlatarak, “Yayınlanan yeni yönetmelik, 12 Eylül cuntasıyla hesaplanılan şu günlerde bir garabet arz etmektedir. Tümüyle 12 Eylül Cuntasının yasakçı zihniyetiyle hazırlanan ‘Eski Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nin ruhuna bağlı kalınmıştır. Yeni yönetmelik, yasakçı zihniyete şirin görünme gayreti içinde hazırlanmış düzenlemeler içermektedir. Yeni yönetmelik adeta ikiyüzlülüğün vesikası gibidir. Bir yandan cuntacılarla hesaplaştığını söyleyeceksin öbür yandan; zalim, despot, insan hak ve hürriyetlerine düşman, din ve inanç özgürlüğünü yasaklayan anlayışı yaşatacaksın, bu yaman çelişkiyi anlamak mümkün değildir” diye konuştu. (ozgurhabergazetesi.com)

Diğer Haberler