Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batı Kürdistan Halk Meclisi’nden yeni kararlar

Batı Kürdistan Halk Meclisi’nden yeni kararlar

12 Ağustos 2012 Pazar 19:11
Batı Kürdistan Halk Meclisi 2. Daimi Meclis Toplantısını gerçekleştirdi.

Ocak 2011’de kurulan Batı Kürdistan Halk Meclisi 2. Daimi Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. 10 Ağustos’ta Dirbesiye kentinde gerçekleştirilen toplantıda Batı Kürdistan’ın çeşitli kentlerinden 63 daimi meclis üyesi hazır bulundu. Halep ve Afrin Meclis üyeleri ise, bölgede devam eden çatışmalar nedeniyle toplantıya katılamadı.

Halk Meclisi ve bağlı komitelerin örgütlenme düzeyine dönük tartışmaların yürütüldüğü toplantıda, Batı Kürdistan siyasi güçleri arasındaki birliği ifade eden Hewler Anlaşması da resmi olarak kabul edildi.

Ayrıca Halk Meclisine bağlı olarak çalışan Sivil Savunma Komitesi’nin bundan böyle “asayiş” adıyla örgütlendirilmesi, asayişin Batı Kürdistan’da halkın savunmasından sorumlu olması,

Halk Meclisi Başkanlığının diplomatik çalışmalara ağırlık vermesi gibi kararlar da alındı.

Daimi Meclis Üyeleri, önümüzdeki dönemde çalışmaların “el ele özerk bölgelerimizi inşa edelim” şiarıyla yürütüleceğini duyurdu.

16 Ocak 2011'de yapılan seçimler ardından Batı Kürdistan ilk kez bir Halk Meclisine kavuştu. Derik'e bağlı Til Cema köyünde 335 temsilcinin katılımıyla gerçekleşen Kuruluş Kongresi ardından kısa bir zamanda Batı Kürdistan’ın tümünde komiteleşmelere gidildi.

Sağlık, Örgütlenme, Toplumsal uzlaşı ve adalet, İnanç, Ekonomi, Kürt Şoförler Komitesi gibi birçok komite ile şimdiye kadar yüzlerce soruna çözüm üretildi.

Diğer Haberler