Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batı Kürdistan halkı sokaklara indi

Batı Kürdistan halkı sokaklara indi

30 Temmuz 2012 Pazartesi 23:06
Batı Kürdistan’da iki Kürd Meclisi arasındaki ittifakın sonucu olarak kurulan Yüksek Kürd Konseyi’ni kutlamak için bölge genelinde yüzbinlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlendi.

Qamişlo’dan Afrin’e, Kobani’den Derka Hemko’ya, Amude’den Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’e kadar Pazar günü yüzbinler sokaklara çıktı.

“Yüksek Kürd Heyeti benim temsilcimdir” sloganı ile Batı Kürdistan’ın her tarafında yürüyüşler düzenlendi. Gösteriler sırasında Kürt bayrakları ile Kürd liderlerin resimleri taşındı.

Bunlar arasında PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 20. yüzyılın Kürd liderlerinden ve PDK’nin kurucusu Molla Mustafa Barzani’nin resimlerinin yan yana olduğu posterler dikkat çekti.

Gösterilerde Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile Irak Devlet Başkanı ve YNK lideri Celal Talabani’nin resimleri de taşındı.

Kadınların yoğun katılımının gözlendiği yürüyüşlerde, savunma birlikleri ve komitelerinin güvenliği sağladığı görüldü.

19-22 Temmuz tarihleri arasında yönetimleri halkın eline geçen Kobani, Afrin , Amude ve Derka Hemko kentlerinde halk sokaklara indi. Yine Dirbesiyê ve Serêkaniyê gibi kentlerde de coşkulu yürüyüşler yapıldı.

Gösterilerde, yaşamını yitiren Kürd militanların fotoğrafları da taşınırken, “Kürd Yüksek Konseyi benim temsilcimdir” yazılı büyük pankartlar göze çarptı.

Yaklaşık 600 bin Kürd'ün yaşadığı Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’te de 50 bin kişi sokaklara çıktı. Çatışmalardan kaynaklanan gıda, elektrik, ulaşım ve iletişim sorunlarının giderek ağırlaştığı kentte, Kürdler Şêx Meqsud ve Eşrefiye mahallelerine toplanmış durumda. Her iki mahallenin güvenliği savunma birlikleri tarafından sağlanıyor.

Halep’teki gösteride YPG’yi selamlayan pankartların yanı sıra, 26 Temmuz’da Baas rejiminin saldırısında hayatını kaybeden üç Kürd'ün resimleri taşındı.

İçerisinde PYD’nin bulunduğu Batı Kürdistan Halk Meclisi (MGRK) ile Suriye Kürd Ulusal Meclisi (ENKS), 24 Temmuz günü bölgenin en büyük Kürd kenti Qamişlo’da “Kürd Yüksek Konseyi”nin kurulduğunu ilan etmişti.

Halk Meclisi ile diğer bir çatı örgütü olan Kürd Ulusal Meclisi, 9-10 Temmuz tarihlerinde Hewlêr’de yapılan görüşmelerin ardından güçlerini ortaklaştırma kararı almışlardı. Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani huzurunda imzalanan yedi maddelik Kürd Yüksek Heyeti ve alt komitelerinin kurulmasını öngörüyordu.

Yüksek Heyet, Kürdleri hem içerde hem de uluslar arası düzeyde temsil edecek. Yüksek Heyet’te Beşi MGRK’den, beşi de ENKS’den olmak üzere toplam 10 kişi yer alıyor.

Diğer Haberler