Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batı Kürdistan için ulusal kampanya çağrısı

Batı Kürdistan için ulusal kampanya çağrısı

14 Ekim 2012 Pazar 08:46
Fransa parlamentosunda KNK’nin düzenlediği ‘Ulusal İstişare’ konferansında, Batı Kürdistan’ın bütün parçalardaki özgürlük hareketlerine verdiği desteğin altı çizildi.

Fransa parlamentosunda KNK’nin düzenlediği ‘ulusal istişare’ konferansında, Batı Kürdistan’ın bütün parçalardaki özgürlük hareketlerine verdiği desteğin altı çizilerek “Şimdi vefa borcumuzu ödeme zamanımız geldi” mesajı verildi. PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ise Batı Kürdistan için bir ulusal destek kampanyası başlatılmasını istedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistan Ulusal Kongresi-KNK’nin organize ettiği istişare konferansında çeşitli kurum, siyasi parti ve örgüt temsilcileri Batı Kürdistan’daki kazanımları ve geleceğini masaya yatırdı.

Kürdistan’ın bütün parçalarından 20’den fazla parti ve örgüt temsilcisinin yanı sıra çok sayıda aydın ve bağımsız siyasetçinin bir araya geldiği konferans büyük ilgi gördü. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı konferansı, KNK Yürütme Konseyi Üyeleri; Nilüfer Koç ve Rojhan Hazım, KNK Yürütme Konseyi üyesi George Aryo, KNK başkan yardımcısı Dengu Haco ve KNK Kadın Komisyonu üyesi Dilşa Osman’dan oluşan divan yönetti.

‘BÜYÜK BİR HALK DEVRİMİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Konferansın öğleden sonraki bölümünde söz alan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah önemli mesajlar verdi. Batı Kürdistan’da yaşanan devrimin önemli kazanımlar elde ettiğine işaret eden Abdullah “Kendi içinde büyük bir örgütlenme gücü oluşturmuş, kendisini korumayı başaran bir halk devrimiyle karşı karşıyız” dedi. Kürtlerin sadece kendisi için değil aynı zamanda Suriye’nin demokratikleşmesi için de büyük bir mücadele verdiğine dikkat çeken Asya Abdullah devamla şöyle konuştu:

“Suriye’deki bütün kültürler, halklar ve topluluklar bizim zenginliğimizdir. Suriye halkının her anlamda birliğini kurması gerekiyor. Halkların kardeşliği temeli üzerinde siyasetimizi sürdüreceğiz. Ayrıca muhalefet de bütün Suriye için yeni bir anayasa, yeni bir zihniyet esası üzerine bir Suriye için çalışmalarını sürdürmeli.”

PYD olarak Kürt Yüksek Konseyi’nin güçlendirilmesi için tüm çabayı sergilediklerini ifade eden Abdullah, hem içte hem dışta tehlikelere de işaret etti. “Türk devletinin amacı bizim devrimi bastırmaktır. Bize müdahale edilirse kendimizi koruma hakkına sahibiz. Hewlêr anlaşmasında da bu hakkın altı çizilmiştir. YPG, bütün Kürdistan’ı korumakla sorumludur. Bu güç hiçbir partiye bağlı değildir” şeklinde konuştu.

‘ULUSAL DESTEK KAMPANYASI BAŞLATILSIN’

Sağlıktan eğitime, ekonomiye kadar birçok alanda sıkıntılarının olduğunu söyleyen PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, “Kaynaklarımız kesilmiş durumda. Sadece Güney Kürdistan’ın kapısı açıktır. Bu sınır bizim için hayati öneme sahiptir. Biz de Batı Kürdistanı izleyecek bir kurulun oluşturulmasından yanayız. Bize müdahale olursa, bu büyük bir ulusal sorun olarak görülmeli” dedi. Abdullah, Batı Kürdistan için ulusal bir destek kampanyası başlatılması talebinde de bulundu.

Güney Kürdistan Parlamenterler Birliği temsilcisi Kerim Biradost ise konferansın düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Kürt parlamenterler olarak Suriye krizinin başından bu yana Batı Kürdistan’a destek verdiklerini hatırlatan Biradost şu görüşleri dile getirdi:

“Batı Kürdistan’ın büyük bir kısmının Kürtlerin elinde olmasından büyük sevinç duyuyoruz. Öncelikle Kürdistan’ın diğer parçası batı Kürdistan ile büyük dayanışma içinde olmalı. Kürt halkının çıkarlarını esas alacak bir politika yürütmelidirler. Batı Kürdistan’daki bütün partiler duyarlı olmalı ve diğer grupların haklarının sağlanması için mücadele vermelidirler.

Aynı zamanda Batı Kürdistan’daki güçler Suriye muhalefetiyle de ilişki halinde olmalı. Fakat egemen devletlerin politika ve baskılarına boyun eğmemelidirler. Başkan Berzani’nin öncülüğünde imzalanan ve bütün Kürtleri sevindiren Hewlêr anlaşmasına herkes bağlı kalmalı.”

‘BATI KÜRDİSTAN’A VEFA BORCUMUZ VAR’

Batı Kürdistan’ın, Kürdistan diğer parçalarındaki özgürlük hareketlerine büyük katkıları olduğuna dikkat çeken PJAK Başkanı Heci Ehmedi ise, “Şimdi artık sıra bizde, bundan sonra biz bu parça için çalışmalıyız” çağrısı yaptı. Tunus ve Mısır’daki değişimin devrim olmadığını savunan Ehmedi şu görüşleri dile getirdi:

“Arap ülkelerinde ayaklanmalar oldu ve rejimler değişti. Ayaklanmalar, aynı zamanda yeni bir diktatörün de önünü açıyor. Bu yüzden biz Batı Kürdistan’daki değişimi devrime dönüştürmeliyiz. Bu, bütün Ortadoğu’ya örnek olmalı. Aynı zamanda bu parçaya vefa borcumuz var. Batı Kürdistan için yapacağımız her çalışma aynı zamanda kendimiz içindir.

Eğer dikkatli olmazsak yeni bir Lozan’la karşı karşıya kalabiliriz. Kürt halkı yeni bir Lozan’ı asla kabul etmeyecektir, birinci Lozan’ı da ortadan kaldırmak üzeredir. Başarının tek yolu birliktir. Özellikle Batı Kürdistan’da sağlanan birlik bozulmamalı ve ahirete kadar sürmeli. Kürtler, şu anda Ortadoğu’nun en çok mücadele veren, ayakta olan halkıdır. Çünkü Kürtler, bölgenin en fazla acı çeken, baskı gören halkıdır.”

HALEP MATRANI’NDAN DESTEK MESAJI

Halep’ten konferansa davet edilen fakat katılamayan Süryani din görevlisi Halep matranı Grigoris Hanna İbrahim mesajını yazılı olarak gönderdi. Halep’ten çatışmalardan dolayı çıkamadığını ve bu yüzden konferansa katılamadığını söyleyen Süryani din görevlisi İbrahim'in mesajı ise şöyleydi:

“Konferansınızın Suriye’nin demokratikleşme sürecine katkı sunacağına inancımız tamdır. Halep’te çatışmalar şiddetlenerek sürüyor, hayat durmuş. Biz de bombaların altındayız. Irak’taki gibi burada da Hıristiyanları tehlikeli bir süreç bekliyor. Bütün dinlerin ve halkların birlikte yaşadığı bir Suriye için dua ediyoruz. Başarı dileklerimi sizlere iletiyor, dualarımın sizinle olduğunu belirtmek istiyorum.”

Akşam saatlerinde Batı Kürdistan ile dayanışma komitesi ve ortak bir deklarasyonun yayınlanmasıyla son bulması beklenen konferansın tartışma bölümünde Kürdistan’ın değişik bölgelerinden ve farklı görüşlerden aydın ile siyasetçiler düşüncelerini dile getirdiler.

Şu görüşler öne çıktı:

Berzan Farac (YNK temsilcisi): Fransa Ulusal Meclisi’ne de Kürt halkına kendisini ifade etme olanağı tanıdığı için teşekkür ederim. Suriye’deki durum çok karışık. Suriye’de bütün güçlerin kendi ajandası var, Kürtlerin de bir ajandaya ihtiyacı var. Batı Kürdistan halkının aldığı kararlara desteğimizi sunacağız.

Aprahamian (Batı Ermenistan Ulusal Konseyi Başkanı): 20. yüzyıl soykırımlar yüzyılı olduysa, 21. Yüzyılın halkların yüzyılı olacağına inanıyorum. 2004’ten beri yerel ve eski halkların hakları için mücadele ediyoruz. Yerel hakların haklarının tanınmasını savunuyoruz. Suriye’nin bütünlüğü için de Kürtlerin haklarının tanınmasını istiyoruz.

Şêx Murşîd Maşûq Xeznewi: “Durumu doğru ortaya koymak gerekiyor ki, çözümü bulunabilsin. Batı Kürdistan’da 1957’den 2011 Mart’a kadar 50’den fazla parti çıktı, ancak bir şey yapmadılar. Mart 2011’de encümen oluştu, birlik oldu. Şu ana kadar encümen içindeki üç parti koptu. Ben eksik bir birliğe elimi kaldırmam. Kusurlu bir birlik yapılmaması gerekiyor. Ben Qamişlo’nun çocuğuyum, kimse beni oradan çıkaramaz. Ben bütün kongrelerde de yer alıyorum. Ama yanlışların da ortağı olmam, söylerim.

Xazi (İslami Birlik Hareketi): Mazlumların üzerinde Allah’ın hikmeti olsun. Bir fırsatın yaratılması gerekiyor. Halkımızın hizmetine sunmamız gerekiyor. Olayları pozitif şekilde değerlendirelim. Bizim büyük adımlar atmamız gerekiyor. İslami hareket olarak süreci izliyor ve değerlendiriyoruz. Siyasetçilerle sürekli irtibat halindeyiz. Haklarımız için bütün partileri kapsayan bir şekilde hareket etmek gerekiyor.

Muhammed Şerif (Kürdistan Parlamentosu Milletvekili): Dört parçadan gelen tüm partileri ve siyasi görüşleri görmekten onur duyuyorum. Peşmergelerle birlikte Saddam’ın düşüşüne kadar büyük bir mücadele yürüttük. Bugün Kürtler Irak’ta başka bir konuma sahipler. Biz komünistler Kürdistan’ın dört parçası için, bağımsızlığı için çalışıyoruz. Kürt halkının menfaatlerini siyasi çıkarlardan uzak tutarak mücadele vermeliyiz. Irak’ta edinilen kazanımın bir benzerini Suriye için de diliyoruz. Orada da bütün politik bileşenler olarak Kürtlerin ortak çıkarı için çalışmalıyız. Kendimizi bu mücadelenin içerisinde hissediyoruz. Kongrenin amacının yerine gelmesi için parti olarak destek veriyoruz.

İbrahim Hemmo (Suriye Liberal Kürt Partisi): Her konuşmayı dinlediğimde biz burada bir baharı inşa ettik diye düşünüyorum. Buralarda eleştirilere açık olmalıyız. Konuştuğumuz konu Kürdistan’ın en küçük parçasıyla ilgili. Onun için ki diğerlerinin eleştirilerine açık olmalıyız. Bunu yapamadığımız için Kürdistan 4 parçaya bölündü. Ama bunu aşmalıyız. Kürt Yüksek Konseyi oluştu. Barzani sayesinde bir araya geldik. Orada dile gelen birçok şey yeterince anlaşılmadı. Yapılan konsensüs yeterince uygulanmadı. Kobanî ve Qamişlo’da sorunlar yaşandı. Halka gitmeliyiz ve halkın fikrini almalıyız. Birbirimize kardeşlik eliyle uzanırsak Kürdistan’da çok şeyi değiştirebiliriz.(ANF)

Diğer Haberler