Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batı Kürdistan konferansı sonuç bildirisi

Batı Kürdistan konferansı sonuç bildirisi

15 Ekim 2012 Pazartesi 10:11
Batı Kürdistan'ın tartışıldığı KNK'nin ulusal istişaresinin sonuç bildirisi açıklandı.

Batı Kürdistan'ın tartışıldığı KNK'nin ulusal istişaresinin sonuç bildirisi açıklandı. Yüksek Kürt Konseyi'nin Batı Kürdistan'ın meşru temsilcisi olduğu ve Kürtlerin Batı Kürdistan ile güçlü bir dayanışması gerektiği belirtilen deklarasyonda Federe Kürdistan yönetiminden sınır kapılarını açması istendi. Suriye halkına ise "birlikte demokratik bir ülke kuralım" çağrısı yapıldı.

Fransa'nın başkenti 13 Ekim günü KNK'nin ulusal istişare buluşmasında Kürdistan'ın dört parçası ile diaspora Kürtleri bir araya gelerek, Batı Kürdistan'ı tartıştı. Kürdistan'ın her yerinden değişik görüş ve ideolojilere sahip 31 parti ve organizasyon temsilcisinin katıldığı konferansın sonuç bildirisi ise bugün yayınlandı.

340 kişinin istişarede hazır bulunduğu hatırlatılan bildiride yüksek bir temsiliyetin gerçekleştiği belirtildi. Özellikle Asuri-Süryani-Keldani ile Ermeni halkından temsilcilerin katılması ile verdikleri mesajların çok önemli olduğu ifade edilerek, Batı Kürdistan halkının ulaştığı ulusal birlik düzeyine dikkat çekildi ve bunun sürmesi istendi. Bildiride talepler kısaca şöyle sıralandı:

"Dünya ve egemen güçler şunu çok iyi bilmeliler; Ortadoğu'da istikrarın sürmesinin yolu Kürdistan'ın demokratik statünün tanınmasından geçer. Dünya devletleri bölgenin zenginlerinden yararlanmak istiyorsa her şeyden önce Kürt halkının özgürlük mücadelesini desteklemeli. Bu gerçeklikle bütün Kürtlerin ve Kürdistan'ın şu çağrısını dünyaya iletiyoruz; Demokratik bir Suriye'nin kurulması Batı Kürdistan Kürtlerinin demokratik ve ulusal statülerini tanımaktan geçer.

Ulusal istişare kapılarını bize açıp buluşmamıza ev sahipliği yaptığı için Fransa parlamentosuna teşekkürlerimizi iletiyoruz. Fakat aynı zamanda KNK Yürütme Konseyi Kurulu Üyesi ve Kürt diplomat Adem Uzun'un Fransız polisi ile mahkemesi tarafından tutuklanması karşısında rahatsızlığımızı bildiriyoruz. Kürt ve Fransız halkının dostluğu böyle olumsuz girişimlerle tahrip edilmemeli. Fransa'nın hatasını görüp Uzun'u en yakında serbest bırakacağını umut ediyoruz."

BATI KÜRDİSTAN İLE DAYANIŞMA KOMİTESİ KURULDU

KNK koordinatörlüğünde Batı Kürdistan ile 15 parti temsilci ile şahsiyetlerden oluşan dayanışma komitesinin kurulduğu belirtilen deklarasyonda bu komitenin iç ilişkiler ve diplomasi alanında Yüksek Kürt Konseyi ile çalışacağı ve hiç bir karar yetkisinin olmadığı ifade edildi. Ulusal istişarede yapılan tespitler ise şöyle özetlendi:

1- Batı Kürdistan halkı ulusal ve demokratik taleplerini demokratik ve barışçıl yollarla dile getirmiş ve bu konuda hazırlıkları ile örgütlemesini yapmıştır.

2- Kürt halkı ve Batı Kürdistan'daki siyasi sorumlular, bu parçada makul bir siyaset ve pratik sergilemiş, Şam rejimi ile Ankara tarafından desteklenen muhalefet arasındaki çelişkilere girmemiştir.

3- Suriye'deki yaşanan kaos sırasında Kürtler, topraklarını, mal ve canlarını korumak, demokratik haklarını garanti altına almak ve ulusal bir statünün başlaması için güvenlik, asayiş ve savunma güçlerini kurmuştur.

4- 11 Temmuz'daki Hewler anlaşması ve 24 Temmuz'daki Kürt Konseyi'nin kurulmasıyla bütün Batı Kürdistan'da ulusal ve demokratik bir iktidarın oluşturulması hedeflenmiştir.

5- Ulusal istişarede ortak bir şekilde Batı Kürdistan'da etnik ve dini azınlıkların (Ermeni, Asuri, Süryani ve Keldani) haklarının garanti altına alınması ve can güvenliklerinin korunması gerektiği vurgusu yapıldı. Ancak Batı Kürdistan'da Kürtler dini ve etnik grupları da özerkliklerine katarak demokratikleşme sürecini gerçekleştirmeli.

6- Her ne kadar ulusal istişarede Batı Kürdistan'daki yetkililer açık bir şekilde "Bütün halklar gibi biz de kendi kaderimizi tayin hakkımızı ilan edebiliriz" görüşünü dile getirseler de demokratik bir Suriye'de Kürdistan'da ulusal bir sistem ve idare kurulmalı. Bu çerçevede Suriye halkına birlikte demokratik Suriye'nin kurulması çağrısını yapıyoruz.

7- Ulusal istişarede Batı Kürdistan'da Kürtlerin komşu halklarla barış içinde yaşaması gerektiği belirtilerek "Hiç bir şekilde onların içişlerine karışmayın" çağrısı yapılır.

8- Ulusal istişarede Batı Kürdistan'da Kürtlerin demokratik, laik ve sosyal bir sistem kuracakları açık bir şekilde teyit edilmiştir.

9- Ulusal istişare bütün Kürtlere ve Kürdistanlılara Batı Kürdistan ile sıkı bir dayanışma içinde olun çağrısıbı yapar.

10- Ulusal istişare Batı Kürdistan Kürtlerine "İç barışı muhakkak koruyun, ulusal birliğinizi güçlendirin" çağrısını yapar.

11- Ulusal istişare bütün Suriye halkına "Etnik, dini ve mezhep çatışmalarına girmeyin uyarısı yapıyor, eşit ve özgür bir şekilde demokratik Suriye'de bir araya gelin" çağrısını yapar.

12- Ulusal istişare bütün demokratik ve hümaniter dünyaya "Demokratik bir Suriye'de ulusal ve demokratik bir statünün kurulması için güçlü bir dayanışma gösterin" çağrısını yapar.

13- Ulusal istişare ayrıca Kürdistan Federal yönetimine Batı Kürdistan'ın kalkındırılması için "sınır kapılarını açın" çağrısını yapar. Çünkü sınır kapılarının açılmasıyla Batı Kürdistan halkının ekonomik sıkıntıları da giderilmiş olacak.

14- Ulusal istişare Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı sayın Mesut Barzani'nin gözetiminde Batı Kürdistan Kürtleri arasında Hewler'de 11 Temmuz 2012 günü imzalanan anlaşmayı onaylar, Yüksek Kürt Konseyi'ni meşru temsilci görüp destekler.

15- Ulusal istişare Suriye komşularının saldırılarını büyük tehlike görüyor, bölge halkına "Türkiye'nin saldırgan girişimlerine karşı gelin" çağrısı yapar.

16- Ulusal istişare egemen güçlerin, özellikle de Türkiye'nin Batı Kürdistan üzerindeki provokasyonlarını kınar.

17- Ulusal istişare Suriye muhalefetine ise şu çağrıyı yapar; Eğer Suriye'de rejim değişikliği istiyorsanız, Kürtlerin temel haklarını kabul edecek, onları garanti altına alacak bir anlaşmayı Batı Kürdistan Kürtleriyle imzalamanız gerekiyor.

18- Ulusal istişare Şam rejiminin hava saldırılarını kınar.

19- Ulusal istişare Kürt kadınlarına "Batı Kürdistan'da ulusal ve demokratik statünün organize edilmesi için sahip olduğunuz dinamik rolü oynayın" çağrısını yapar.

ANF

Diğer Haberler