Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batı Kürdistan’da halk geleceği inşa ediyor

Batı Kürdistan'da halk geleceği inşa ediyor

06 Ağustos 2012 Pazartesi 15:37
Batı Kürdistan’da halkın birçok şehrin yönetimine el koyması ardından, Halk Meclisleri çalışmalarını sürdürürken, yeni eğitim sisteminin oluşturulmasına da hız verildi.

Batı Kürdistanlılar, bölgedeki kurumsal örgütlenmelerini güçlendirmeye devam ediyor. 

Mart 2011’de ayaklanmaların başlaması ardından, halk meclisleri kuruldu, anadilde eğitim kurumları açıldı, savunma komiteleri oluşturuldu, son 40 yılda Araplaştırılan köy ve şehir isimleri değiştirildi, 19 Temmuz’dan sonra bazı şehirlerin yönetimleri halk tarafından ele geçirildi ve Kürtleri temsilen “Yüksek Kürt Konseyi” kuruldu. 

Bölgede halk meclisleri ve komiteler, yaşamı kolaylaştırmak için çalışmalarını hızlandırırken, demokratik özerkliğin eksik ayaklarını da oluşturmaya devam ediyor. 

Bunların başında bir eğitim sistemi geliyor. Anadilde eğitim yaygınlaşırken, Afrin'de Kürt dil kurumları, öğretmenler, veliler ve öğrenciler bir araya gelerek konuyu tartıştı. 

Çatışmalardan kaynaklı olarak Suriye genelindeki gıda sorunu Kürdistan bölgesinde de yaşanıyor. Afrin’deki fırınlar önünde özellikle iftar saatinde ekmek alabilmek için uzun kuyruklar oluşuyor. 

Diğer Haberler