Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batı Kürdistan’da İnsani Yardım Konseyi ve Heyva Sor kuruldu

Batı Kürdistan'da İnsani Yardım Konseyi ve Heyva Sor kuruldu

22 Aralık 2012 Cumartesi 14:13
Batı Kürdistan’da kış koşulları ile birlikte halkın mağduriyeti de artarken, Qamişlo’da İnsan Yardım Konseyi, Amude’de ise Kürt Kızılay’ı (Heyva Sor) kuruldu.

Qamişlo kentinde Perşembe akşamı düzenlenen bir toplantıda İnsani Yardım Konseyi’nin (İYK) kuruluşu ilan edildi. Toplantıya Yüksek Kürt Konseyi üyeleri katılırken, bölgenin temel sorunları tartışıldı.

Toplantı sonucunda yapılan açıklamada, “21 Aralık 2012’de tüm Suriye genelinde, özellikle de Kürt bölgelerinde yaşanan insani sorunlar ve sağlık alanındaki sıkıntılar nedeniyle Kürt bölgelerinde İnsani Yardım Konseyi’nin kuruluşunu ilan ediyoruz” denildi. Açıklamada, tüm dünya kamuoyuna ve uluslar arası insani yardım örgütlerine, Batı Kürdistan’a ve savaştan kaçan Suriyelilere yardım ellerini uzatmaları çağrısında bulunuldu.

İnsani Yardım Konseyi’nin sözcüsü Stêr Beşar Qasim, uluslar arası yardım kuruluşları ile bağlantıya geçmeye çalışacaklarını söyleyerek, “Biz bu konseyi, halkımıza yardım kanallarını açmak kurduk” dedi. Qasim, Federal Kürdistan Hükümeti’ni de sınır kapısını açmaya çağırırken, çalışmalarının siyasi değil, insani ve yardım amaçlı olduğunu kaydetti.

AMUDE MERKEZLİ KÜRT KIZILAY’I

Yaşam sorunlarından doğan ihtiyaçtan kaynaklı olarak Amude merkezli Kürt Kızılay’ı da kuruldu. Kuruluş toplantısına çok sayıda doktor ve avukat da katılırken, sağlık, barınma, yiyecek, kadın ve çocuk sorunları tartışıldı.

Yayınlanan bir bildiride, “İlaç kalmadı. Özellikle de ağır hastalıklara ilişkin ilaçlar tükendi. Tüm yaşam ihtiyaçları pahalı oldu ve halk bunları satın alamıyor. Birçok kişi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Birinci mağdurları çocuklar olacak olan farklı hastalıkların yayılması endişesi var” denildi.

Sivil bir kuruluş olduklarını ve hiçbir fark gözetmeksizin yardıma ihtiyacı olan herkese el uzatmaya çalışacaklarını belirten Kürt Kızılay’ı, başta Kürt bölgeleri olmak üzere tüm Suriye halklarına hizmet etmek istediklerini belirtti. Batı Kürdistan ile Arap Bölgeleri ve tüm dünya arasında köprü olmayı amaçladıklarını belirten Kızılay, ihtiyacı olan herkese bu şekilde yardım ulaştırmayı görev edindiklerini belirtti.

Kürt Kızılay’ı ile “kurd@hotmail.com” elektronik posta adresi ve 0096352736778 telefon numarası yoluyla bağlantı kurulabilir.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları