Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batı Kürdistanlılar Sınıra Yürüdü

Batı Kürdistanlılar Sınıra Yürüdü

25 Aralık 2012 Salı 18:43
Güney Kürdistan sınır kapısının kapalı tutulması ve ambargoyu protesto etmek isteyen Batı Kürdistanlılar sınıra yürüdü.

Güney Kürdistan sınır kapısının kapalı tutulması ve ambargoyu protesto etmek isteyen Batı Kürdistanlılar sınıra yürüdü. Dugurka, Kelhê Deham köylerinde toplanarak sınırı geçmek isteyen yaklaşık 150 kişiye KDP peşmergelerinin açtığı ateş sonucu bir köylü yaralandı.

Batı Kürdistanlılar Güney Kürdistan Bölge hükümetinin sınır kapılarını kapalı tutması ve ambargoyu protesto etmek ve günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sınırı geçmek istedi. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre sınır hattında Derik’e bağlı köylerden yüzlerce kişi bu gün saat 13.30 dolaylarında Kelhê Deham köyünde toplandı. Batı Kürdistanlılar yarım saat sonra sınırı tanımadıklarını göstermek için sınırı geçmek istedi. Halkın sınırı geçme girişimi KDP peşmergeleri tarafından engellendi. Köylülere açılan ateş sonucu Digurkê köyünden İbrahim Ali adlı köylü yaralandı.

Sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle Batı Kürdistan halkı temel ihtiyaçlarını karşılamada zorluklar yaşıyor. Kış günlerinde özellikle yakacak ve gıda sıkıntısı öne çıkıyor.

Batı Kürdistan halkının ambargoya dönük tepkileri üzerine dün Kürdistan Bölgesel Başkanlık Divanı adına açıklama yapılmıştı. Açıklamada, “Kürdistan Bölgesi ile Suriye Kürdistan’ın arasındaki sınır kapısının kapatıldığını, geliş-gidişe izin verilmediğini ve insani yardımın gönderilmesini engellendiğini şeklindeki basında çıkan haberler tamamen gerçekten uzak” denilmiş, sınırın Güney Kürdistan’a göç edenler için açık olduğu belirtilmişti.

Bölge Başkanı Mesut Barzani, 18 Aralık’ta DTK heyeti ile yaptığı görüşmede ise, “sınır kapısının açılmamasının Suriyeli Kürt partilerinin kendi aralarında anlaşamamalarının neden olduğunu” söylemişti. (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları