Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batman Basınında Bugün (11 Ocak 2013)

Batman Basınında Bugün (11 Ocak 2013)

11 Ocak 2013 Cuma 08:27
Batman yerel gazetelerinde 11 Ocak 2013 Cuma günü yer alan bazı haber özetleri şöyle;

BATMAN BASIN.COM: MUSTAZAFLAR CEMİYETİ'NDEN 2012 TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİNE BAKIŞ RAPORU
Mustazaflar Cemiyeti, Türkiye ve dünyada 2012 yılı içerisinde yaşanan hak ihlalleri ve hak mahrumiyetlerine ilişkin raporunu açıkladı.

'Başörtüsü Sorununu Çözeceğiz' Sözünü Unuttunuz Mu?
Şefkateli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Şefkateli-Derneği) tarafında yapılan basın açıklamasında, başörtüsü yasağına tepki gösterilerdi. Açıklamada AK Parti'nin verdiği sözlerine sadık kalması istendi.

BATMAN MEZOPOTAMYA GAZETESİ: KDRP'DEN İLLERE TOPLAM 146 MİLYON 156 TL
İçişleri Bakanlığı aralarında Batman'ın da bulunduğu 14 ilde, köylerinden göç etmek zorunda kalan 386 bin 360 vatandaştan, 187 bin 861 vatandaşın köylerine geri dönüşlerinin sağlandığını açıkladı.

Müsiad Genel Kurulu Yarın
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Batman Şubesi'nin tüzük gereği her yıl yeni yönetimin belirlenmesi gerekmektedir. Yeni yönetimin belirleneceği Genel kurul toplantısı, MÜSİAD üyelerinin katılımıyla yarın saat:11.00'da Bozooğulları Otelinde gerçekleştirilecek.

BATMAN MEDYA GAZETESİ: HASANKEYF İÇİN TARİHİ KARAR
Danıştay 14. Dairesi, Ilısu Barajı Projesi'nin Çevre Etki Değerlendirmesinden (ÇED) muaf tutularak inşa edilmesine karşı dava açan TMMOB Mimarlar Peyzaj Mimarları Odalarını haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Üniversite'ye Bir Profesör Daha
Her geçen gün kadrosunu güçlendirenBatman Üniversitesi'ne Yüksek Enerji Fiziği Profesörü atandı. Yüksek Enerji Fiziği alanında tanınmış olan Prof. Dr. Ahmet Turan Alan, Batman Üniversitesi'ne atandı.

BATMAN BARIŞ GAZETESİ: BAŞÖRTÜSÜ SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ' SÖZÜNÜ UNUTTUNUZ MU?
Şefkateli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Şefkateli-Derneği) tarafında yapılan basın açıklamasında, başörtüsü yasağına tepki gösterilerdi.

Sistem Vatandaşı Mağdur Ediyor
Yaklaşık 2 aydır Ankara'da Genel Sağlık Sigortası Bilgi Sisteminin çalışmamasından dolayı Batman'da işlemlerini yapamadıklarını dile getiren halk, hastalarını hastaneye götüremediklerini ve ilaç alamadıklarını belirterek, sistemin kendilerini mağdur ettiğini söyledi.

BATMAN UMUT GAZETESİ: GRİP SALGININA DİKKAT
Batman'da havaların soğumasıyla birlikte grip salgını kendini gösterdi. Son iki haftada 5 bin 600 kişi grip salgını nedeniyle acil servise başvurdu.

Ekmek Parası İçin
7 çocuk babası Arslan her gün buğday ve arpayı çuvallara koyup Beşikle sırtında taşıyıp bir metre kara aldırış etmeden köy köy gezerek evine ekmek parası getirmek için soğuğa aldırış etmiyor.

BATMAN PUSULA GAZETESİ: SASON'A 50 YATAKLI YENİ HASTANE
30 yataklı Sason Devlet Hastanesi yerine Ankara'dn gelecek heyetin yapacağı projenin ardından, 50 yataklı yeni bir hastane müjdeliyen Sason Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü İbrahim Kalkan, "Şu anda mevcut kadroda da hiçbir doktor sıkıntımız yok" dedi.

İslam'da Tesettürün Anlamı Ve Önemi
Batman Hira Der Kadın Kolları Komisyonu, bayan ve öğrencilere yönelik İslam'da Tesettürün Anlamı ve Önemi konulu seminer düzenledi.

BATMAN DOĞUŞ GAZETESİ: GRİP KASIP KAVURDU
Batman da havaların soğumasıyla birlikte grip salgını kendini gösterdi. Son iki haftada 5 bin 600 kişi grip salgını nedeniyle acil servise başvurdu.

Sistem Vatandaşı Mağdur Ediyor
Yaklaşık 2 aydır Ankara'da Genel Sağlık Sigortası Bilgi Sisteminin çalışmamasından dolayı Batman'da işlemlerini yapamadıklarını dile getiren halk, hastalarını hastaneye götüremediklerini ve ilaç alamadıklarını belirterek, sistemin kendilerini mağdur ettiğini söyledi.

BATMAN GAZETESİ: ILISU BARAJININ YAPIMI DURDURULUYOR
Ilısu Barajı'nda yapılan tesisleri ÇED sürecinden muaf tutan genelge maddesinin yürürlüğünü durdurdu. Danıştay, Hasankeyf'i su altında bırakacak Ilısu Barajı'nda yapılan tesisleri ÇED sürecinden muaf tutan genelge maddesinin yürürlüğünü durdurdu.

Hüda Par'ın Açılışı Yapıldı
HÜDA PAR Genel Merkezi'nin açılışında konuşan Genel Başkan Hüseyin Yılmaz, kardeşlik vurgusu yaparak, HÜDA PAR'ın Türkiye'deki sorunların çözümde rol alacağını ifade etti.

BATMAN POSTASI GAZETESİ: DANIŞTAY ILISU BARAJI'NI DURDURDU
Hasankeyf antik şehrini yok edecek olan Ilısu barajında yürütmeyi durdurma kararı geldi. Danıştay 14. Dairesi, Ilısu Baraj Projesi'nin Çevre Etki Değerlendirmesinden (ÇED) muaf tutularak inşa edilmesine karşı dava açan TMMOB Mimarlar ve Peyzaj Mimarları Odaları'nı haklı buldu.

Gazeteciler Günü Kutlanıyor
"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" kutlanıyor. Batman'da görev yapan gazetecileri kutlayan okurlar ve İl yetkilileri, gazetelere giderek, çalışan gazetecilerin gününü kutladı.

BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ: HAYAT KURTARAN OPERASYONLAR
Beyaz esaretin hakim olduğu kırsalda karla mücadele ekipleri, biri hamile üç acil hastayı kurtardI. Batman'ın kırsalında etkili olan kar yağışı, Sason ve Gercüş ilçelerinde toplam 148 köy-mezrayı ulaşıma kapatırken, karla mücadele ekipleri biri hamile üç acil hastayı son anda hastaneye yetiştirdi. Valilik, hayat kurtaran personeli ödüllendirecek.

148 Köy Yolu Kapalı
Batman'ın kırsalında birçok köy ve mezra yolu kar yağışı nedeniyle kapandı. (Veysi Demir- İLKHA)

Diğer Haberler