Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batman Bilge Der’den Hafızlık Merasimi

Batman Bilge Der'den Hafızlık Merasimi

25 Aralık 2012 Salı 08:34
Bilge Eğitim Derneği (Bilge -Der) Pazaryeri Şubesinde eğitimlerini tamamlayan 5 hafize için merasim düzenlendi. Sade ama heyecanlı olan törene kadınların yoğun ilgisi dikkat çekti.

Hafızlık Merasimi hafızların okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Zeynep Kavan'ın selamlama konuşmasıyla devam eden merasimde küçük hafizelerin seslendirdiği ilahiler beğeniyle dinlendi.

Kur'an Minik Kalplere Nakşedildi
Hafızlık merasiminde Selma Altun günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Altun konuşmasında, dünyanın dört bir tarafından İslam'a saldırıların yapıldığı, Kur'an'ın mesajı ortadan kaldırılmak istendiği, diğer taraftan da, Kur'an tüm güzelliğiyle, sönmeyen ve söndürülemeyen nuruyla ehli dalalete meydan okurcasına minik kalplere nakşedildiğini söyledi.

Kur'an Mektebi Her Gün Mezunlar Veriyor
Altun "Artık Kur'an mektebi her gün mezunlar veriyor. Her gün niceleri Kur'an ile şeref buluyor, memleket baştanbaşa Kur'an'ın nuruyla aydınlanıyor. Hafız olmak veya hafız yetiştirmek bütün Müslümanlar üzerine farzı kifayedir. Hafızlık Bir sevdadır. Büyük bir sabır, sevgi ve fedakârlık ister. Semeresi güzellik olan bir çaba ve gayrettir" dedi.

Gelin Hep Birlikte Allah'a Doğru Koşalım
Hafizeleri ve onların ailelerini tebrik eden Altun, "Gelin hep beraber yeni bir dönem yeni bir sayfa açalım, gelin hep birlikte Allah'a doğru koşalım, Allah'ın dinini öğrenerek, öğreterek ve yaşayarak Allah'ın nizamına yardım edelim" dedi.

Anne ve Babanın Evladına Vereceği En Büyük Hediye!
Anne ve babanın çocuğuna vereceği en büyük hediye onların gönüllerine Kur'an-ı yerleştirmek olduğunu söyleyen Altun, "Çocukların Kur'an-ı Kerimi öğrenmesi, ezberlemesi ve o yüce kitabın prensipleriyle yetişmesi, anne ve babalara Allah'ın hoşnutluğunu kazandıracak dünya ve ahrette büyük ikramların kapılarını açacaktır" dedi

Merasim daha sonra "Kur'an hafızları Konulu" tiyatro gösterimiyle devam etti. Merasim, Fatma Temiz'in okuduğu kapanış duasıyla son buldu.

İşte Hafizelerin İsimleri…
Bilge-Der'in iaşe ve barınma imkânlarından istifade ederek yaklaşık 2 yıl eğitim gören 5 hafizenin isimleri şöyle; Fatime Akkurt, Zeynep Nasıroğlu, Şüheda Yoldaş, Cahide Nas, Safiye Şanlı

Dünyayı Verseler Bu Kadar Sevinmezdim
Hafize Fatime Akkurt'un velisi Molla Abdurrahim Akkurt, "Sürekli hayal ederdik ki çocuklarımız Kur'an ilmiyle büyüsün ve o şekilde ihya olsunlar. Bugün Allah-u Tealanın yardımıyla çocuklarıma bu sevinci nasip etti. Gerçekten çok mutluyuz. Bütün dünyayı bana verselerdi bu kadar mutlu olmazdım. Temennimiz o dur ki bu ilimlerini hayatlarında tatbik ederler" dedi.

Bugün Çok Mutluyuz
Hafize Safiye Şanlı'ın velisi Molla Münir Şanlı, "Bugün çok mutluyuz. 3 yıl Kur'an eğitiminden sonra hafızlık eğimlerini tamamladılar. Bütün dünya malı bir tarafa bu Kuran ilmi bir tarafa… Biz bununla çok mesruru olduk. İnşallah bu bir örnek olacak Müslüman nesillere. İstiyoruz bu tür şeyler Müslümanlar arasında yaygınlaşsın" dedi.

Kelimeler Bugün Kifayetsiz Kalıyor
Hafize Zeynep Nasıroğlu'un velisi Şehmus Nasıroğlu, "Bu tür duygular kelimeler kifayetsiz kalıyor anlatmakta. Allah onları muvaffak etsin. Öğrendiği her bir harfi uyguluma hususunda muhafaza etme hususunda Rabbim yardımcısı olsun. Emeği geçenlerden Allah razı olsun" dedi.

(M. Salih Özcan - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05