Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batman Çayı Islah Projesi Başlıyor

Batman Çayı Islah Projesi Başlıyor

27 Kasım 2012 Salı 12:43
DSİ 10. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Batman 103. Şube Müdürlüğü kontrollüğünde gerçekleşen Batman Çayı Islahı Projesi'nin temel atma töreni, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımı gerçekleşecek.

Batman'ın en önemli projelerinden biri olan Batman Çayı Islahı Projesi'nin temeli, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımı ile 28 Kasım 2012 Çarşamba günü düzenlenecek törenle atılacak.

Batman Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre; DSİ 10. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Batman 103. Şube Müdürlüğü kontrollüğünde gerçekleşen Batman Çayı Islahı Projesi, Malabadi Köprüsü'nden başlayıp Ilısu Barajı'nın maksimum su kotuna kadar 34 kilometre boyunca karşılıklı 2 set halinde yapılacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in girişim ve destekleri sonucu hayata geçirilen söz konusu proje tamamlandıktan sonra Batman adeta yeni bir çehreye kavuşacak.

Batman Çayı Islahı Projesi bittiğinde yaklaşık 3 bin hektar arazi tarıma kazandırılmış, Batman Çayı yatağında bulunan arazi ve yerleşim yerleri taşkınlardan korunmuş olacak.

Batman bu proje sayesinde rekreasyon, yürüyüş, dinlenme ve mesire alanları ile bölgenin en güzel yeşil kuşağına sahip olacak.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında ihale edilen proje, 56.000.000 TL'ye mal olacak.
Projenin 2017'nin Nisan ayında tamamlanması bekleniyor.

Havaalanı Otoparkı'nda temel atma töreninin, Çarşamba günü saat:11.00'da, düzenleneceği öğrenildi.  (M.Fatih Akgül - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları