Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batman Olayına İlişkin Açıklama!

Batman Olayına İlişkin Açıklama!

22 Ağustos 2010 Pazar 01:14
HPG, Batman'da 1 Ağustos günü 4 sivilin hayatını kaybetmesine yol açan patlamaya ilişkin açıklamada bulundu.
HPG'den Batman olayına ilişkin açıklama!

HPG Anakarargah Komutanlığı, Batman'da 1 Ağustos günü 4 sivilin hayatını kaybetmesine yol açan patlamaya ilişkin açıklamada bulundu. HPG, 'Bu provokatif eylemde yer alan timimiz mevcut durumda soruşturma altındadır' diyerek, olayı 'ucu nereye dokunursa dokunsun' sonuna kadar araştıracaklarını belirtti.

HPG Anakarargah Komutanlığı, 4 sivilin yaşamını yitirmesine yol açan Hasankeyf-Meymuniye boğazında bulunan güney Raman petrol sahasındaki patlamaya ilişkin açıklama yaptı.

HPG, olayın soruşturulmasını ciddiyetle takip ettiklerini belirterek, sözkonusu kişilere yönelik herhangi bir eylem yapma kararlarının olmadığını vurguladı. HPG, kara mayını kullanmayacaklarına dair protokoller imzaladıklarına da dikkat çekerek, olayı 'provokatif bir eylem' olarak tanımladı.

HPG'nin açıklaması şöyle:

'1 Ağustos 2010 günü Batman'ın Hasankeyf-Meymuniye boğazında bulunan Güney Raman petrol sahasında yaşanan patlama sonucu dört değerli yurtseverimizi kaybettik. HPG olarak ilk günden başlayarak bu olayın soruşturulmasını ciddiyetle takip ettik.

1 Ağustos 2010 günü bir timimiz Hasankeyf'te yola bir mayın döşemişlerdir ve bunun sonucunda gece yarısı bir patlama yaşandı, bu patlamada 4 değerli yurtseverimiz şehit düşmüşlerdir.

KARA MAYINI KULLANMAYACAĞIMIZA DAİR PROTOKOL İMZALADIK

Öncelikli olarak şunu belirtelim; HPG yönetimi olarak yaşamını yitiren yurtseverlerimize dönük herhangi bir eylem yapma kararımız yoktur, olmamıştır, olamaz da. İkinci bir husus ise biz uluslararası sahada kara mayını diye bilinen, bir temas yaşandığında patlayan mayınları kullanmayacağımıza dair protokoller imzalamışızdır, bu konu hakkında taahhütlerde bulunmuşuzdur. Bunun için gerillada bu tür mayınlar kesinlikle yasaklanmıştır, bu durum bizde bir suç durumunu ifade etmektedir. Üçüncü olarak gece yarısı çok işlek olmayan böylesine bir yolda insanlarımızın harekete geçmeleri bizde daha farklı kaygılar ve şüpheleri uyandırmaktadır.

PROVOKATİF EYLEMDE YER ALAN TİMİMİZ SORUŞTURMA ALTINDA

Bu üç veriyi bir araya getirdiğimizde yaşanan bu olayın ya bir provokasyon ya da ciddi bir ihmalkarlıkla birlikte bir kazayı içermiş olabileceğidir. Bu olayın tüm yönleriyle açığa çıkması için elimizden geldiğince daha derinlikli bir soruşturmayı yürütüyoruz, yürüteceğiz. Bu provokatif eylemde yer alan timimiz mevcut durumda soruşturma altındadır. Bu soruşturmayı-ucu nereye ve kime dayanırsa dayansın-sonuna kadar araştıracağız. Olayın yönlendirilmiş olma ihtimalini de dikkate alarak kapsamlıca ele alınacağını ifade ederiz. Bu konuda yaşamını yitiren değerli yurtseverlerimizin ailelerinden de bu soruşturmanın sağlıklı sonuca bağlanması için yardımcı olmalarını bekliyoruz. İnsanlarımızın o gece saatinde bilinçlice evlerinden çıkarılarak patlamanın yaşandığı yere yönlendirilip yönlendirilmediği konusunda bizi bilgilendirmeleri hayati önemdedir.

KAZA MI, PROVOKASYON MU AÇIĞA ÇIKARACAĞIZ

Sonuç itibariyle yaşanan bu talihsiz olay, hayatını kaybeden ve uzun yıllar boyunca özgürlük mücadelesine her türlü desteğini esirgemeyen bu değerli dostlarımızın ailelerine, bize, halkımıza ciddi acı veren ve üzen bu olayın bir provokasyon mu yoksa kaza mı olduğunun açığa çıkarılması için sonuçları ne olursa olsun üzerimize düşeni yapacağız.

Yurtseverlikleri ile tanınan Salih Özdemir, Sadi Özdemir, Sedat Özevin ve Sıtkı Özdemir'in ailelerine en içten duygularımızla başsağlığı diliyoruz. Şehitlerimiz olarak anıyoruz.

Halkımıza ve demokratik kamuoyuna soruşturmanın sonuçlarını-tüm çıplaklığıyla şeffaf bir şekilde-öncelikli olarak yaşamını yitirmiş olan insanlarımızın aileleri başta olmak üzere tüm Kürdistan halkına ve demokratik kamuoyuna duyuracağız.'

ANF (gundem-online-net'ten alınmıştır)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları