Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Batman`da İcazet Töreni

Batman`da İcazet Töreni

30 Eylül 2012 Pazar 19:52
Batman Oduncular Camii Medresesinde eğitimlerini tamamlayan 8 ilim talebesine düzenlenen törenle icazetleri verildi.
 
BATMAN - Batman`da eğitimlerini tamamlayan 8 öğrenciye düzenlenen törenle icazetleri verildi. Saat 10.30`da Oduncular Camii`nde yapılan törene bölgenin alimleri yoğun ilgi gösterdi.
 
Bölgenin kanaat önderlerinden Molla Enver Kılıçarslan ve eski Milletvekili Kutbeddin Hamidi`nin de aralarında bulunduğu bölge alimleri ve halk katıldı. Camiinin hınca hınc dolduğu icazet töreninde sunum Kürtçe ve Türkçe yapıldı.
 
Kur`an-ı Kerim`in tilavetiyle başlayan programda Oduncular Camii ve icazet alanların hocası Molla Tahir Baran açılış konuşması yaptı. Kürtçe yaptığı konuşmada, icazetin Peygamber Efendimiz ve Cebrail`le (as) başladığını ancak bu şekilde tören yapılmasının bölgeye has olduğunu belirtti.
 
Daha sonra sırasıyla Şeyh Beşir Midyati, Urfa`dan Molla Salih Turgut, Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar, Ankara`dan gelen Molla Muhammed Emin Er (107) ve Gaziantep`ten Molla Mehmet birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda selef ulemanın emek ve fedekarlıkları ile nice sıkıntı ve zahmetle İslami ilimlerin günümüze kadar ulaştığı ve bunun kıymetinin bilinmesi gerektiği dile getirildi.
 
Bölge halkının da fakir olmasına rağmen yüzyıllardır boğazından kısarak ilim talebelerini ve medreseleri sahiplenerek ilmin bugüne ulaşmasına katkıda bulunduğu hatırlatılarak, günümüz Seyda ve fakilerinin, seleflerinin ve Müslüman bölge halkının emeklerini dikkate alarak Peygamberlerin varisleri olduklarını unutmadan bu veraseti yerine getirmeleri istendi.
 
İlahinin okunması ve icazet alacak 8 kişinin camiye salavatlar eşliğinde gelmesiyle konuşmalar sona erdi ve icazet töreni başladı. İcazet alanlar adına söz alan Yardımcı Doçent Taha Nas, kendilerine ders veren ve bu hizmeti veren Seydalara (hocalar) teşekkür ederek başladığı konuşmasında, icazet almak istemelerinin sebebinin bu nurani silsileye dâhil olmak ve bu bereketten faydalanmak istemeleri ile Kur`an ve İslama hizmet etmek olduğunu söyledi. Aldıkları icazetin hizmet etmek için bir izin belgesi olduğunu belirten Nas, Allah`u Teâlâ`nın kendilerini bu yolda muvafık kılmalarını diledi.
 
İcazet duasını Oduncular Camii ve icazet alanların hocası Molla Tahir Baran ve Şeyh Beşir Midyati okudu. Duanın ardından icazet alan okudu. Duanın ardından icazet alanlara bölge alimleri sırayla icazet belgelerini verdiler.
 
İcazet töreninin ardından öğlen namazı ve topluca öğle yemeğinin yenilmesinin ardından program sona erdi.
 
İcazet Alan Öğrencilerin İsimleri Şöyle:
Yardımcı Doçent Taha Nas, Abdulhak Bilen, Yasir Duruk, Osman Ayyıldız, Abdulkadir Bilen, Said Bilen ve Muhammed Hadi Önder.
 
Program sonunda İLKHA`ya konuşan Molla Tahir Baran, "Bugün bizim için büyük bir gün. Bugün 8 öğrencimiz ilmini bitirdi. İcazenin manası ilmini bitirmektir. İcazet alanlar artık mele olup gittikleri yerde hizmet yapacaklar. İnşallah bu icazet alanlar, İslam`ı, dini ve ilmi insanlara söylemek için görevlerinin başına gidecekler" şeklinde konuştu. (Veysi Demir, Veysi Rüzgar - İLKHA)
 
 
 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları