Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Baydemir, Almanlara Eyaleti Sordu

Baydemir, Almanlara Eyaleti Sordu

19 Ağustos 2010 Perşembe 13:28
Baydemir: "Almanya'nın 16 eyaleti var. Eyaletlerin olması Almanya'yı böldü mü" diye sordu.

Almanya'nın değişik bölge parlamentolarından milletvekilleri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret ederken, Baydemir Alman milletvekillerine 'Demokratik özerklik' konusunda, "Almanya'nın 16 eyaleti ver. Eyaletlerin olması Almanya'yı böldü mü" şeklinde sordu.

Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu Milletvekili Jürgen Klute, Berlin Federal Parlamentosu Milletvekili Ingrid Remers, Almanya Kuzey Ren Westfalya Milletvekilleri Barbel Beuermann, Rüdiger Sagel ve Ezidi kökenli Milletvekili Ali Atalan, Almanya Süryani Federasyonu Başkan yardımcısı Johann Roumee, Kürt Alman Dostluk Grubu'ndan Lothar Hill ve beraberindeki heyet Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. 7 bin yıldan bu yana yaşamın hüküm sürdüğü Diyarbakır'ın sıcak günler geçirdiğini ifade eden Baydemir, bu sıcaklığın iklimin yanısıra siyasetin de sıcaklığı olduğunu söyledi. Diyarbakır'da bulunmaktan ötürü memnuniyetlerini dile getiren heyet, Türkiye ve bölgedeki siyasal, sosyal konular üzerine fikir alışverişinde bulundu.

2009 seçim sonuçları ve ardından Kürt siyasetçilere yönelik tutuklamalara dikkat çeken Baydemir, çatışmaların neden olduğu tahribatlarla hükümetin Kürt sorununa yaklaşımına ilişkin görüşlerini açıkladı. Baydemir, demokratik özerklik düşüncesi konusunda görüşlerini açıklarken, "Bildiğim kadarıyla Almanya'nın 16 eyaleti var. Eyaletlerin var olması Almanya'yı böldü mü" diye sordu.

Almanya'da gayet demokratik bir yönetim olduğunu belirten Alman milletvekillerinin, Baydemir'i Almanya'ya davet etmesi üzerine ise Baydemir, "Gelmeyi elbette çok isterdim. Biliyorsunuz ki yurt dışı yasağım var, yasağım kalkar kalkmaz davetinize icabet etmek isterim" dedi.

Bir milletvekilinin "Güvenliğinizden endişe ediyor musunuz" sorusu üzerine Baydemir, "14 yaşındaki çocukların, askerlerin, polislerin, gerillaların hayatını kaybettiği bir ortamda kişisel olarak güvenliğimin bir önemi olmadığını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Baydemir sohbetin ardından konuklarına Diyarbakır'ın yerel aksesuarlarından biri olan olan kefi hediye etti.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları