Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Baydemir, Diyarbakır Alevi İnanç Buluşması’na katıldı

Baydemir, Diyarbakır Alevi İnanç Buluşması'na katıldı

26 Haziran 2012 Salı 11:00
Diyarbakır'da bulunan Pir Sultan Abdal Kültür ve Cem Evi'nde "Diyarbakır Alevi İnanç Buluşması" gerçekleşti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Pir Sultan Abdal Kültür ve Cem Evi'nde dün saat 18:00’da başlayan "Alevilikte Hakka Yürüme, Ağıt, Yas ve Cenaze-Defin Erkanı" konulu "Diyarbakır Alevi İnanç Buluşması" yaklaşık üç saat sürdü.

Programda tanınmış bazı Seydalar dinleyici olarak hazır bulundu.

Buluşmaya Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de katılarak bir konuşma yaptı. Baydemir konuşmasında; “Rabbime binlerce şükürler olsun, bir kez daha görüyorum ki Seyyid Rıza’nın, Pir Sultan Abdal’ın, Ehmedê Xanê’nın, Hacı Bektaş’ın, Üstad Bediüzzaman’ın, Şêx Said’in ve Selahaddini Eyyubi’nin torunları bugün bir kez daha burada kol kola. Kol kola olmamız, birlikte yol yürüyüşümüz daim ola; Hak her zaman sizleri, bizleri koruya.” dedi.

Sözlü Kültür Derleyicisi Besê Aslan, Dersim Alevi Piri Hasan Kılavuz ve Diyarbakır Alevi Piri Hasan Baykut "Alevilikte Hakka Yürüme, Ağıt, Yas ve Cenaze-Defin Erkanı" ile ilgili bilgi verdiler.

Konuşmaların ardından Diyarbakır Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Cem Evi'ni yaptığı için Baydemir'e bir plaket verildi. Daha sonra deyişler eşliğinde gençlerden oluşan semah ekibi semah döndü ve lokma dağıtıldı.

Diğer Haberler