Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Baydemir: Su Sorunu Hafife Alınamaz

Baydemir: Su Sorunu Hafife Alınamaz

20 Mart 2012 Salı 16:09
DİSKİ Genel Müdürlüğü`nün 22-23 Mart tarihlerinde düzenleyeceği “Su ve Gıda Güvenliği Sempozyumu” öncesi verilen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, su sorununun hafife alınamayacağını belirtti.

DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenleyeceği “Su ve Gıda Güvenliği Sempozyumu” öncesi Dedeman Otel’de basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DİSKİ Genel Müdürü Fahrettin Çağdaş, sempozyum düzenleme kurulu üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gelecek nesilleri hayati derecede etkileyecek önemli bir alana dikkat çekmek amacıyla bir arada bulunduklarını söyleyerek,

su kaynakları üzerindeki tehditlere bütün otoritelerin, bilim odaklarının ve uzmanların ısrarla üzerinde durması gerektiğini belirtti. Baydemir, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün 22-23 Mart tarihleri arasında “Su kaybı ve suyun yanlış kullanımı, gıda kaybı demektir” mesajıyla “Su ve Gıda Güvenliği Sempozyumu” konulu bir sempozyum hazırladığını kaydetti. Sempozyumla birlikte temel hedeflerinin suyun evrensel ölçekte ve bütün alanlardaki kullanımına dair dikkatleri çekmek olduğunu kaydeden Baydemir, “Umuyoruz ki bu sempozyumla yeni bir tartışma yaratabilir ve bu tartışmalardan yeni ufukların doğmasına katkı sunabiliriz” dedi.

Su sorunu hafife alınamaz

Sempozyuma çok sayıda akademisyenin, sivil toplum örgütünün ve konunun uzmanlarının katılarak iki gün boyunca su ve gıda güvenliğini tartışacaklarını ifade eden Baydemir, “Su sorunu hafife alınacak bir sorun değil, çok ciddi bir sorundur. Gerek küresel ısınma ve gerekse ekolojik dengenin önemli oranda tahribata uğramasından kaynaklı yakın gelecekte insanlık, su kaynağına ulaşmada büyük zorluklar çekecek. Tam da bu noktada Diyarbakır yerelinde yürüteceğimiz tartışmalardan hareketle bölgemize, ülkemize nasıl katkıda bulunabiliriz, bunu masaya yatıracağız” şeklinde konuştu.

DİSKİ yüz akımızdır

“DİSKİ Genel Müdürlüğü son 10 yıllık zaman dilimi içerisinde yürüttüğü çalışmalarla Diyarbakır’ın ve bizim yüz akımızdır” şeklinde konuşan Baydemir, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk sahasında su sorunu bulunmadığına vurgu yapan Baydemir, temiz, içilebilir suyun musluktan alınabildiğini söyledi.

Baydemir DİSKİ Genel Müdürlüğü hizmetindeki Pompa İstasyonu’yla ilgili bir sıkıntıyı da dile getirdi. “Suyu pompayla Dicle Barajı’ndan Diyarbakır’a getiriyoruz. Pompa İstasyonumuz DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edildiğinde maalesef zemin doğru olarak tasarlanmamıştı ve bir kayma riski vardı. Bu riski bertaraf etme amacıyla Acil Durumlar Pompa İstasyonu inşasına başladık ve bu yıl teslimini alacağız. Dolayısıyla olağanüstü bir durum yaşansa dahi Diyarbakır’ın suyu kesilmeyecektir” dedi.

Kayıp-kaçak oranı

Baydemir, bir soru üzerine kayıp kaçak su oranı ile ilgili bilgi de verdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak suyun ticari bir meta olarak kullanılmasına karşı olduklarını belirten Baydemir, “Bu politikamız aynı zamanda mensubu olduğumuz siyasi partinin de bakış açısıdır. Dolayısıyla bir kent yaşayanına su ulaştırmak kamunun görevidir. İnsanlar açısından da suya ulaşmak, suyu kullanmak temel bir insan hakkıdır. Dolayısıyla olması gereken kamunun yasal düzlemde suyu bir ticari meta olmaktan çıkarmasıdır. Nasıl ki eğitim, sağlık ücretsiz olması gerekiyorsa bize göre kimi kamu hizmetleri daha var ki onlarında aslında ücretsiz olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Baydemir maliyet miktarlarının da dikkate alınması gerektiğini kaydederek şöyle devam etti: “Bizim Diyarbakır’a vermiş olduğumuz su miktarı metreküp olarak yaklaşık olarak 65 milyon metreküptür. Faturalandırdığımız su miktarı ise 32 milyon metreküptür. İlk defa yüzde 50’yi aştık. Daha önceki yıllarda faturalandırılan kısım daha düşük miktarlara tekabül ediyordu. Bu noktada kayıp ve kaçağın yüzde 49’larda olduğunu görüyoruz. Burada önemli olan husus şudur: Bir kere fiziki kaçaktan kastımız Arıtma Tesisi’nde temizleyip kente verdiğimiz suyun toplamıdır 64 milyon metreküp. Bu şebekelerden depolara, depolardan evlere dağılıyor, evlerden sayacını okuyup tespit ettiğimiz miktardır.”

Kaçak su kullanmayın

Su kayıplarının fiziki kaçak ve kullanım kaçağı olarak iki türlü olduğunu kaydeden Baydemir, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün teknik altyapısı ile şebeke kaçaklarını önemli oranda minimize ettiklerini belirtti. Baydemir, elektronik ortamda iki vana arasındaki mesafeyi ölçebildiklerini ve arızaya anında ulaşabildiklerini kaydetti. Diyarbakırlılara bir çağrıda bulunan Baydemir, “Gerçekten su faturasını ödeme imkanı olmayan hiçbir ailemin suyunu bugüne kadar kesmedim, bundan sonra da kesmeyeceğim. Ama bir şartım var kaçak kullanmayın. Yine saatiniz çalışsın, yine ihtiyacınız oranında kullanın bu faturalandırsın. Ödeme gücünüz yoksa suyunuz kesilmeyecek” dedi. Gelir seviyesi üst düzeyde olup içme suyunu bahçe sulamasında kullanan kişilerin tespitini yaptıklarını kaydeden Baydemir, kaçak su kullanımının ekonomik durumla izah edilemeyeceğini söyledi. Baydemir, kaçak su kullanımı konusunda daha aktif bir çaba içinde olacaklarını belirterek kaçak su kullanan kişilere karşı müeyyide uygulanacağını ifade etti. Baydemir, “Diyarbakır’a verdiğimiz içme suyu çok kıymetlidir. İçme suyuyla bahçe sulamak israfların en büyüğüdür. Artık bunlara asla izin vermeyeceğiz” diyerek, temel hedeflerinin şehre verilen su ile tahakkuk edilen su arasındaki bandı yüzde 20’ye çekmek olduğunu kaydetti.

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ni kuruyoruz

Baydemir, göreve geldiği 2004 yılında 700 kilometre olan içme suyu şebekesinin bugün 1699 kilometre olduğunu, yine 300 kilometre olan kanalizasyon şebekesinin 799 kilometreye çıkarıldığına dikkat çekti. Dicle Nehri’ni koruyacak olan 30 milyon Avroluk İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin yakın zamanda temelini atacaklarını da duyuran Baydemir, “Bu şekilde doğaya saygımızı ifade edeceğiz” dedi. Yağmur Suyu Doğu Kolektörü’nün temelini de atacaklarını kaydeden Baydemir, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek merkez köylere kentin içme suyu şebekesinden su verildiğini söyledi.

 

Diğer Haberler