Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Baydemir’den ”Boykot” Yorumu

Baydemir'den "Boykot" Yorumu

04 Eylül 2010 Cumartesi 16:02
Baydemir, boykot oranının yüzde 51'in altında olması halinde BDP'nin ve kendisinin meşruiyetinin tartışma konusu olacağını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 12 Eylül'de yapılacak olan Anayasa referandumu oylamasına boykot oranının yüzde 60 oranında olduğunu gözlemlediğini kaydederek, boykot oranının yüzde 51'in altında olması halinde BDP'nin ve kendisinin meşruiyetinin tartışma konusu olacağını söyledi.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Nijad Yaruk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran Gıda Toptancılar Sitesi esnafını ziyaret etti. Sitenin toplantı salonunda esnafla biraraya gelen Baydemir, Anayasa referandumuna boykot çağrısı yaptı. Referandumda ortaya çıkacak sonucun herkese hayırlı olmasını temenni eden Baydemir, "Türkiye'nin Batı yakasında 'evet' diyenler var, 'hayır' diyenler var. Diyarbakır'a, bölgemize baktığımızda 'evet' diyenler var, bir de protesto edeceğim diyenler var. Ben de açık söylemek gerekirse sandığa gitmeyeceğim. Boykot edeceğim. Yurttaşlara da hemşerilerimi de sandık başına gitmemeye davet ediyoruz" dedi.

Referandumda son noktayı Diyarbakır halkının özgür iradesinin vereceğini ifade eden Baydemir BDP olarak sandık başına gitmeme nedenlerini şöyle açıkladı:

"Şu anda Türkiye'nin gündemine sunulmuş 26 maddenin 26'sının da içeriğine benim hiçbir itirazım yoktur. Şu madde gelecek kabul görecek, biz Diyarbakır olarak ya da Kürtler olarak bu maddeden zarar göreceğiz, diyeceğim tek bir madde yoktur. HSYK değişecekmiş ya da Anayasa Mahkemesi'nin yapısı değişecekmiş. Bizim meramımız şu: Anayasa Mahkemesinin üye sayısı 11'den 17'ye çıktı. DTP 11 üyenin 11'inin oybirliği ile alındı. Bu mevzuat, bu yasalar, bu düzenlemeler, bu algı devam ettiği müddetçe benim üyesi olduğum BDP de 17 üyenin 17'sinin oybirliği ile kapanacaktır. Anayasa paketinin Kürtlere hiçbir fırsat sunmadı.

BDP'nin iki yıl boyunca reform çalışmaları içinde yer almak istediği görüş, öneri ve katkı sunmak istedi ancak hükümet bizi elinin tersi ile itti. Miskal-i zerre kadar bir önerimiz dikkate alınmadı. Bir tek madde Kürtlerin, bu coğrafyanın özlemine ve talebine yanıt olsaydı bu tablo olmayacaktı. Dolayısıyla bu tablodan sorumlu olan hükümetin kendisidir" diye konuştu.
"Neden boykotun yüksek olmasını önemsiyoruz?

Bir kere referandum kim yüzde kaç almış ona bakılmaz. Türkiye genelinde evet ne kadar çıkmış, hayır ne kadar çıkmış ve Türkiye genelinde boykot ne kadar çıkmış ona bakılır. Diyarbakırımız açısından da ne kadar sandık başına gidilmiş, ne kadar gidilmemiş ona bakılır" diyen Baydemir sandık başına gidilmesi halinde BDP'nin ve bir belediye başkanı olarak kendisinin meşruiyetinin tartışma konusu olacağını kaydetti. Baydemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğer sandık başına gitmeme oranı yüzde 51'in altında olursa boykot kampanyasını sürdüren BDP'nin, aynı zamanda bir belediye başkanı olarak benim meşruiyetim tartışma konusudur. Protesto kampanyasını yürütüyorum ve halkıma diyorum ki, 'bu doğru değil, biz sandık başına gitmiyoruz' Ama sandık başına gitme oranı yüzde 55 olursa o zaman ben kendimi sorgularım. Ben bu halkı doğru temsil etmiyorum derim. Ve gereğini de yaparım. Açık ve net söylüyorum."

Referandumun Kürtlere önemli bir fırsat da sunduğunu kaydeden Baydemir, Diyarbakır, Hakkari, Batman ve Siirt gibi illerde yüzde 60-70 oranında bir boykotun çıkması halinde hükümetin, Kürt sorununun çözümünde, bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasının sağlanması konusunda müzakere etme, diyaloğa geçme ve ortak paydalarda buluşma yoluna gideceğini vurguladı. Baydemir boykot çalışması esnasında yapmış olduğu gözlemler sonucunda boykot oranının yüzde 60'lar düzeyinde olduğunu söyleyerek, "Açıkçası bunu biraz daha yükseltme konusunda demokratik çabamızı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

BDP İl Başkanı Nijad Yaruk da, BDP'nin hükümete son 10-15 güne kadar kapılarını açık tuttuğuna dikkat çekti. Hükümetin kendilerinin onca önerisi ve teklifine yanıt vermediğini kaydeden Yaruk, BDP'nin dikkate alınmadığını söyledi.

Diğer Haberler