Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Baydemir’den, Cemil Çiçek’e Cevap

Baydemir'den, Cemil Çiçek'e Cevap

04 Ağustos 2010 Çarşamba 14:33
Baydemir, “Ben, Cemil Çiçek ve kabinedeki bakanlara Taha Suresi'nin 71’inci ayetini okumalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

Diyarbekir Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in kendisiyle ilgili ifadelerini değerlendirdi.

Dersim'de katıldığı bir panelde 'Demokratik Özerklik' adını verdiği düşüncelerini ifade eden ve 'Kürt parlamentosu, Kürt bayrağı' gibi istemlerde bulunarak bazı kesimlerin tepkisini çeken Baydemir, savcılığın açtığı soruşturmanın ardından ilk kez basın mensuplarıyla buluştu.

Baydemir, Sümer Park'ta düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilecek müfettişlerin ilk olmadığını ve son olmayacağını da belirterek, "Altı yıllık Belediye Başkanlığı görevim içerisinde en yakın çalıştığımız, en çok birlikte mesai yaptığımız bakanlık İçişleri Bakanlığı oldu. Defalarca müfettişler geldi. Kimi durumda araştırma yaptılar, kimi durumlarda görüşlerimize başvurdular. Ben temenni ederdim ki 6 yıllık zaman dilimi içerisinde daha çok Bayındırlık ve Turizm Bakanlığı ile çalışalım. Maalesef Diyarbakır'a gelecek ilk müfettiş değildir. Son müfettiş de olmayacak. (Onlar) Farklılıklarımızı, düşüncelerimizi inkar ettikçe daha çok müfettişler ile boğuşacağız. Temennim bu arbedenin sona ermesidir. Doğrudur Dersim'de Kürt meselesinin çözümüne yönelik demokratik özerklikten ne anladığımı en yalın bir dille ifade ettim. Bir özeleştiri vermem gerekiyorsa bugüne kadar bu yalınlıkla konuşmamamdır. Kürt meselesinin çözümü budur. Lafı daha fazla dolandırmanın anlamı yoktur. Türk kardeşlerimize de birbirimize karşı açık ve samimi olmamız lazım. Açık bir politikayı izlersek yurttaşlarımızı daha kolay ikna ederiz. 21. yüzyılda Kürt meselesinde kan dökmek artık haramdır. Bundan vazgeçmek gerekir. İnsanların konuşabileceği ve tartışacağı bir platform olması gerek. Bu olursa bir birey olarak bunu alkışlarım. Demokratik özerliği değil de başka bir şeyle kanı durdurmak isteyenleri dinlemeye hazırım" dedi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in Baydemir hakkında "Organları yer değiştirmiş, ne konuştuğunu bilmiyor" şeklindeki açıklamasını değerlendiren Baydemir bir Sure'den alıntı yaparak, "Genel Başkanım gerekli olan yanıtı verdi. Başkanımın vermiş olduğu yanıttan başka bir yanıt vermek istemiyorum. Özellikle Sayın Çiçek ve kabinede olan Bakanlara, ama sadece onlara öneriyorum, hafızam beni yanıltmıyorsa Taha Suresi'nin 71 ayetini okumalarını tavsiye ediyorum. Bir kez daha söylüyorum Taha Suresi'nin 71. ayetini okusunlar, okuyunca görecekler" ifadelerini kullandı.

Baydemir'in Bakanlara ne demek istediği yeni bir tartışma konusu olurken Taha Suresi'nin 71'nci ayeti şöyle:

"Bu manzara karşısında öfkeden çıldıran Firavun, 'Ben size izin vermeden ona inandınız, öyle mi' diye homurdandı. Durun hele, şimdi anladım Demek siz, Musa adına çalışan birer ajandınız. Aslında o, size büyücülüğü öğreten üstadınız oluyor. Nasıl da düşünemedim; ta başından beri bunu planlayıp bana oyun oynadınız. Fakat bu size çok pahalıya mal olacak: Yemin olsun ki, kollarınızı ve ayaklarınızı çaprazlama kesecek, sonra da sizi hurma kütüklerinde sallandıracağım. Musa'nın Rabb'i mi, ben mi; ikimizden hangimizin azabı daha çetin ve daha sürekliymiş, o zaman göreceksiniz."

Diğer Haberler