Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Baydemir’in Diyarbakır Konuşması

Baydemir'in Diyarbakır Konuşması

05 Eylül 2010 Pazar 19:59
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Bu gece hayır gecesidir. Bu gece mazlum halklar için barış için açılıyor. Dileğim odur ki, Kürtler için de bu hayırlı Kadir gecesi barış için açılacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Bu gece hayır gecesidir. Bu gece mazlum halklar için barış için açılıyor. Dileğim odur ki, Kürtler için de bu hayırlı Kadir gecesi barış için açılacak. Allah'tan en büyük dileğim budur. Halkımın birliği büyüsün, halkımın ittifakı büyüsün" dedi.

'ERDOĞAN BULDUĞUNU YEDİ'

Konuşmasını zaman zaman Kürtçe ve Türkçe yapan Baydemir, Başbakan Erdoğan'ı kastederek, "Kaç gün önce bir misafir geldi Diyarbakır'a. Türkçede sevdiğim bir atasözü var. Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer. Sayın Başbakan da umduğuyla değil, bulduğuyla yetinmek zorunda kaldı. Sayın Başbakan 12 Eylül günü de Diyarbakır'dan sizin iradenizle umduğu değil, bulduğuyla yetinecektir. Kürt halkı bir kez daha kandırılamaz. O günler geçti. Kürtçe'de "Tıştê çu nede du" derler. Biz de Başbakan'a sesleniyoruz. Kardeşlik dedik yok dedin, görüşme dedik yok dedin, o kadar elimizi geri çevirdin. Tıştê çu nede du diyoruz" dedi.

Baydemir, fikirleriyle, beyanlarıyla, kalemleriyle ve inançlarıyla AKP'nin samimi olmadığını açığa çıkaracaklarını kaydederek, onların oyunlarını bozacaklarını söyledi.

Diyarbakır'a gelen Başbakan'ın Diyarbakır Cezaevi'ni yıkacağı sözü verdiğini belirten Baydemir, elinde fotoğrafları göstererek şöyle dedi:

"Başbakan buraya gelerek 12 Eylül'ün fotoğrafını çizmek istedi. Eyvallah, baş göz üstüne. Ama unuttuğu bir şey var. 12 Eylül'ün mağduru olanların çocukları, torunları şu an bu meydanda ve şu an E Tipi Cezaevi'nde. Sayın Başbakan zulmün yaşandığı cezaevini yıkacakmış. Bunu ona yaptırmayacağız. Sana orayı yıktırtmayacağız. Orası insan hakları, demokrasi, barış ve birlikte yaşam müzesi olacak. Yaşadığımız zulmün hafızalardan silinmemesi ve bir daha böyle bir zulüm yaşanmaması için orayı yıktırmayacağız. Orasını okul da yaptırmayacağız. Çünkü okul olursa çocuklarımıza Türküm-Doğruyum marşını söyletecekler, bu da olmayacak. Başbakan her fırsatta tek dil, tek millet, tek halk diyor. Ama Diyarbakır'a geldiğinde diyemedi. Bunu Diyarbakır'da diyemez.''

'UĞURLAR CEYLANLAR BU HÜKÜMET DÖNEMİNDE KATLEDİLDİ'

Baydemir eline aldığı fotoğrafları göstererek, Başbakan'ın 12 Eylül fotoğrafını çizeceğine, Mazlum Doğan'ın Ferhat Kurtay'ın, Ceylan Önkol'un, Uğur Kaymaz'ın fotoğrafına bakmasını belirterek, Ceylan Önkol ve Uğur Kaymaz'ın bu hükümet döneminde katledildiğini söyledi.

Ceylan ve Uğur'un katillerinin halen yakalanmadığını belirten Baydemir, Başbakan'ın Apê Musa'nın adını ağzına aldığını, ama katillerini bulamadığını söyledi. Zulmün fotoğrafını kendilerinin de unutmadığını kaydeden Baydemir, KCK operasyonunda belediye başkanları ve politikacıların Başbakan'ın hükümeti döneminde tutuklandığını belirterek, "İşte senin icraatın bu" dedi.

Baydemir Anayasa paketine alerjileri olmadığını ve canları sıkıldığı için sandığa gitmemezlik yapmadıklarını kaydederek, "onurumuzu çiğnediğin için, Kürt halkıyla alay ettiğin için, ortaklaşmaya gelmediğin için sandık başına gitmiyoruz. Savaş uzadıkça, çatışma uzadıkça, kirlenme devam edecektir. Mesele onurlu bir barışı tesis etme meselesidir. CHP ve MHP iktidarlarını bu halk gördü, yaşadı ve şu an onlar bölgede tabela partisidir. Sayın Başbakan, ya özgürlük, ya müzakere, ya onurlu bir barış, ya da tabela partisi olma. Tercih sizin" dedi.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları