Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP bugün Suriye gündemli toplanıyor

BDP bugün Suriye gündemli toplanıyor

27 Kasım 2012 Salı 08:19
BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, bugün partilerinin genel merkez yöneticileriyle yapacakları değerlendirme toplantısından sonra planlamalarını kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Türkiye'nin Suriye politikasında açıkça savaşın tarafı haline geldiğini belirterek, bugün partilerinin genel merkez yöneticileriyle yapacakları değerlendirme toplantısından sonra planlamalarını kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve Muş Milletvekili Demir Çelik başkanlığında Kızıltepe Belediyesi Toplantı Salonu'nda, Suriye'ye (Batı Kürdista) sınırı olan Kürt illerinin il, ilçe ve belde belediye başkanları, il ve ilçe başkanları toplantı gerçekleştirildi.

TÜRKİYE AÇIKÇA SAVAŞAN TARAF HALİNE GELDİ

Toplantının ardından konuşma yapan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, uzunca bir zamandır Suriye'deki gelişmelerin Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren bir hal aldığını belirterek, "Hatay ilimizde çok ciddi derecede sıkıntı yaşadık. Sınır adeta ortadan kalktı. Suriye tarafından savaşan güçlerin Hatay'a geldiği oralarda lojistik destek ve eğitim aldığı ve gece Suriye'ye döndüğü bir süreç yasandı. Ceylanpınar-Kızıltepe ve beldelerinde böyle bir politika izliyor Türkiye. Son 15 gündür Ceylanpınar'dan çok açık bir şekilde Türkiye'nin bilgisi dâhilinde, gözetiminde hatta korumasında silahlı militanlar Ceylanpınar'dan karşıya Serêkaniye geçiyorlar. Orada bir takım çatışmalar yaşanıyor. Bu ciddi bir sorundur çok ciddi bir problemdir. Türkiye açıkça savaşan taraf haline gelmiştir. Ve ne yazık ki bu tutumu Suriye'deki halkların genel çıkarı üzerine değildir" diye konuştu.

"Çok acık bazı çeteler Türkiye'nin bilgisi ve himayesi altında Ceylanpınar'da karşıya geçirilmiştir. Serekaniye geçirilmiş orada çatışmalar yasanmış orada sivil halka karsı siyasi cinayetler işlenmiştir. Bu savaş uluslararası ve Türkiye'nin iç hukukuna da uymayan yasadışı bir faaliyettir" diyen Kışanak, AKP hükümetinin Suriye'de izlediği yanlış siyasi politikayı artık pratik bir tehlike haline getirdiğini söyledi. Kışanak, bu politikanın hem Suriye'deki halkların birbirini kırmasına, birbirlerine karsı silah kullanmasına zemin olduğunu hem de bu çatışmaların Türkiye'ye sirayet etme riskinin yüksek olduğunu aktardı.

PLANLAMA YARIN AÇIKLANACAK

"Kürtlerin haklarını yok sayan Kürtlerin özgürlük arayışlarına karşı çete faaliyetlerini destekleyen bir Türkiye hem Suriye'de Kürtlerle diğer halkların karsı karsıya gelmesine hem de bu çatışmanın il ve ilçelere de sıçramasına zemin olabilir. Çok tehlikeli bir politikadır" diye konuşan Kışanak, bundan sonra sürece ilişkin pratik planlamalar yapacaklarını ifade etti. Kışanak, yarın partilerinin genel merkez yöneticileriyle yapacakları değerlendirme toplantısından sonra bu konuda partilerinin planlamasını kamuoyu ile paylaşacağını dile getirerek, "Bu konudaki politik, örgütsel gücümüzü imkânlarımızı halkın bu konuda durusunu sonuna kadar barışçıl halkların yan yana kardeşçe yaşayacağı bir ortamı tesis etmek için kullanacağız. Bu kışkırtan çatıştıran, karşıtlaştıran politikanın karşısında biz sonuna kadar barışı, kardeşliği, özgürlüğü savunan bir politika izleyeceğiz" dedi.

AKP’NİN POLİTİKASI TEHLİKELİ

"Türkiye'nin organize ettiği bu çete faaliyetini önleyemezsek, bu çok büyük yanlışlara ve kötü sonuçlara yol açabilecek bir sürecin başlangıcı olabilir" diyen Kışanak, "Bunu önlemek herkesin görevidir sadece BDP'nin değil. Türkiye'de demokratik tüm kamuoyunu halkların kardeşliğinden yana olan halkların barış içerisinde yan yana yaşamasından yana olan herkes bu konuda bir tutum almalıdır. Suriye'de demokratik bir rejim inşa edilmeli, bu demokratik rejim içerisinde herkes haklarını ve özgürlüklerini kullanmalı, Suriye'de çok kimlik, kültürlü, inançlı bir ülkedir. Bunu koruyan bu özgürlükleri teminat altına alan bir siyasi geleceği inşa etmek, için herkes çalışmalı ancak şu anda AKP hükümetinin uyguladığı bu politika tam tersine bunu ortadan kaldırmaya iç çatışmaya yönelik bir düzeye gelmiştir tehlikelidir. Bu konuda uyarımızı yapıyoruz" diye konuştu.

Kışanak, Suriye sınırına yakın olan ilçe, belde ve köylerin hiçbirinde yaşam riskinin olmadığını ve 8 Kasım'a kadar bile Ceylanpınar'da hiçbir sorunun yaşanmadığına dikkat çekerek, "Ta ki 8 Kasım gecesi Türkiye'nin bilgisi denetimi, kontrolü altındaki çeteler Ceylanpınar'dan karşıya Serekanîyê'ye geçirildi. Ve orada bir çatışma yaratıldı. Demek ki güvenlik sorunu Türkiye'nin politikasından kaynaklanıyor. Türkiye bu politikasından vazgeçecek. Halkların kardeşçe yan yana özgür hukuk içerisinde yaşamasına teşvik eden bir siyaset izleyecek, çete faaliyetlerini yapmayacak. Çete faaliyetleri var diye insanlarımıza 'yerinizi yurdunuzu terk edin' diyemeyiz. Tam tersine insanlaşanımızla birlikte olacağız. Bir tek ailenin bile göç etmesine gönlümüz razı olmaz. Tabi ki insanlarımızın yasam riski olmasın ama bunu güvence altına alabilecek tek şey hükümetin doğru politika izlemesidir. Bu tür çete faaliyetlerine bulaşmamasıdır" dedi.  (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları