Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP Diyarbakır il örgütü 2. Kongresi yapıldı

BDP Diyarbakır il örgütü 2. Kongresi yapıldı

26 Ocak 2013 Cumartesi 17:57
BDP Diyarbakır il örgütü 2. Kongresini geçtiğimiz yıl açılışını Erdoğan’ın yaptığı Seyrantepe Spor Salonu’nda yaptı.

BDP Diyarbakır İl Örgütü’nün düzenlediği 2. Olağan Kongreye BDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Altan Tan, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve çeşitli STK temsilcilerinin yanı sıra partililerin katılımı yoğundu.

“32 Gerilla Hayatını Kaybetti”

 “Önümüzde şimdi farklı bir süreç bulunuyor. Şunu çok iyi biliyoruz ki girdiğimiz dönem bizler için de karşı taraf için de kolay olmayacaktır. Bunun dünyadaki benzer örneklerine de baktığımızda böyle olduğunu göreceğiz.” diyen BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt son bir ayda yapılan operasyonlara dikkat çekerek şunları söyledi; “yeni bir yıla girerken bile Kürt halkının evlatları olan 10 gerillanın kimyasal silahlarla öldürülmesine şahit olduk. Yeni başlayan bu süreç bizde ilk başlarda hepimizde ciddi bir umut uyandırmıştı ama maalesef yeniden Kürtlere reva görülen yeni saldırıların olması bizleri ciddi anlamda rahatsız etmiştir. Yeniden söylüyoruz eğer ki AKP samimiyse; hem siyasi hem de askeri operasyonlardan derhal vazgeçmeniz gerekiyor”

 “Yüz Binlerimiz Dışarıda, Binlerimiz Dağlarda”

Saygı duruşunun ardın konuşan ve halkın Öcalan ile görüşme sürecine girilmesiyle ilgili ne olduğunu halkın merak etmesi yerindedir diyen BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan; “Bugün ne olduğunu merak ediyorsak aynı şekilde geçmişte de ne olduğunu bilmek zorundayız. Yüz binlerimiz dışarıda, binlerimiz dağlarda, dünyanın dört bir yanına yayılmış memleket hasreti ile yanıp tutuşuyoruz. Biz her türlü kardeşliğe varız ve çözmeliyiz artık.” dedi.

 “Tiştêk Çu Mede Dû, Tiştêk Hat Ber Ne De”

Hileye hurdaya dolandırılmaya hayır diyoruz, artık kandırılmak istemiyoruz diyen Tan; Ankara, Bağdat ve Şam’da yapılan kirli tezgahlara hayır diyoruz.  Bugün bu şekliyle devam etmemiz mümkün değil artık çözümün gelmesi gerekiyor.Kürtçe’de şöyle bir deyim var ‘tiştêk çu me de dû, tiştêk hat ber ne de’.  Ne bir santim fazla ne de bir gram eksik hak değil tam hakkımızı istiyoruz. Kürtler eşit kardeşliğe her zaman evet der.” dedi.

“Erzurum Kongresinde Bizlerin İki Elinden Hürmetle Öpüyordunuz”

“Bugün tutturdukları bir yalan var bu ülkeyi biz kurduk diye.  Ardından bir CHP’li vekil çıkıyor ve diyor ki Kürt milleti ile Türk Milleti eşit olamaz!. Ama şimdi söylediklerinizi Erzurum Kongresini yaparken söylemiyordunuz. Mustafa Kemal’in o tarihte Kürt büyüklerine yazdığı bütün mektupların sonu her iki ellerinizden de hürmetle öperim diye bitiyor. Dün hürmetle öptüğünüz elleri bugün de hürmetl öpmeyecekseniz siz bilirsiniz yine siz bilirsiiz ” diyerek CHP İzmir Milletvekilli Güler Ayman’ın Kürtler’i dışlayan üslubuna sert tepki gösteren Altan tan; devamında bu barış görüşmelerinin hayırlara vesile olmasını diledi.

Tehdit ve Şantaj Siyasetinden Vazgeçeceksiniz”

Diyarbakır’da, Kürdistan’ın dört bir yanında Kürt sorununu çözmek istiyorsanız, barış istiyorsanız bu mümkündür diyen BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak çözümün adresinin İmralı olduğuna işaret ederek şunları söyledi; “biz bu müzakere sürecinde başarılı bir yol alabiliriz ve özgürlüğü getirebiliriz. Bunun dışında baskıyla, tehditle konuşursanız sizi adaya göndermem, taleplerinizi sıralarsanız müzakereleri askıya alırız türündeki yaklaşımları kınıyoruz. Tehdit ve şantaj siyasetiyle çözüm çıkmaz. Eğer gerçekten çözüm istiyorsanız ; konuşmaktan korkmayacak tehdit ve şantaj siyasetinden vazgeçeceksiniz”

KCK adı altında birçok partilinin tutuklanmasından sonra zor bir döneme giren BDP’nin Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak; partililerin dayanışma içerisinde yekvücut olması gerektiğini söyledi ve üst yapılanmadan mahalli yapılanmalara kadar herkesin eşit olduğunu, herkesin el birliğiyle bu zorlu dönemden çıkılması için mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Batı Kürdistan’a açılan kapı olan Nusaybin sınır kapısının açılması ve orada yaşamlarını idame eden Kürt halkının ticaretini, temel ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğine de değinen Kışanak, Batı Kürdistan İkinci Gazze olmasın dedi.

“Kürt sorununun muhatabı Sayın Öcalan’dır”, “Rojava(Suriye Kürdistanı) halkının direnişini selamlıyoruz” şeklinde pankartların asıldığı kongrede PKK lideri Abdullah Öcalan’ın resminin yanı sıra Türk bayrağı da asıldı.

Kongre başlamadan önce bomba olma ihtimaline karşı polis salonu aradı. Polisin kongre başladıktan sonra içeride kalmadığı gözlemlendi.

Lezgin Gözen / Haber Diyarbakır

Diğer Haberler