Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP, İdris Naim Şahin Hakkında Gensoru Önergesi Verdi

BDP, İdris Naim Şahin Hakkında Gensoru Önergesi Verdi

28 Mart 2012 Çarşamba 20:14
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında gensoru önergesini verdiklerini söyledi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Newroz kutlamaları ile KESK'in eğitim yasasını protesto etkinliklerinin genelgeyle yasaklaması, güvenlik güçlerinin birçok ilde aşırı şiddet kullanması, iki kişinin ölmesi, bini aşkın kişinin gözaltına alınması nedeniyle İçişleri Bakanı Şahin hakkında gensoru önergesini verdiklerini söyledi.

Hasip Kaplan yaptığı açıklamada Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve milletvekillerine yönelik saldırılar gerçekleştiğini, daha önceki yıllarda yasaklanmayan hiçbir kutlamada olay çıkmadığını söyledi.

Gensoru önergesinin gerekçesinde, "Yaşanan olayların, ölümlerin sorumlusu, genelge ile yasak kararı alan, saldırı emri veren İçişleri Bakanı'dır. Toplumsal barışı tehlikeyi sokan, muhaliflere şiddet uygulayan, totaliter bir rejimin faşizan baskılarının sorumlusu olan, Taksim Meydanı'nda izinsiz gösteri yapıp ırkçılık, kin, nefret söyleminde bulunan, Kürt-Türk çatışmasını tetikleyen, sivil toplum örgütlerine saldıran, suç işleyen amirleri terfi ettiren, kontrolsüz güce dönüşen, kamu tehlikesi arz eden, üslubu ve kullandığı dil ile devlet adamlığı ciddiyetinden uzak sorumsuz İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında gensoru açılması uygun olacaktır" ifadelerine yer verildi.

Bir gazetecinin, "İçişleri Bakanı Şahin'in '75 milyonun tükürüğü onları boğar' sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kaplan,"Bu halkın bir sabrı vardır. Bu sabır taştığı zaman böylesine rezilleri tsunamiyle götürür, tükürük tsunamisine tabi tutar. Haddini bildirir. Haddini bilmez bu tür adamları 75 milyona layık gören Başbakan da aynı derecede sorumludur" dedi. (ANF)

Diğer Haberler