Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP Kongresine yoğun ilgi

BDP Kongresine yoğun ilgi

13 Ekim 2012 Cumartesi 11:43
BDP’nin yarın "Direnerek özgürlüğe yürüyoruz" şiarıyla gerçekleştireceği Kongresi'ne yoğun ilgi var.

BDP’nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi "Direnerek özgürlüğe yürüyoruz" şiarıyla yarın Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek. Tek listeyle gidilecek kongrede Gültan Kışanak ile Selahattin Demirtaş'ın yeniden eş genel başkan olarak seçilmesi bekleniyor.

Bin 190 delegenin katılacağı kongrenin önceki kongrelerden farkı basının bu defa yoğun bir ilgi göstermesi olacak. Kongreye katılım için 44 ulusal ve uluslararası basın kurumu BDP’ye başvururken, 200’ün üzerinde gazetecinin takip edeceği kongreyi ayrıca çok sayıda televizyon kanalı da canlı olarak yayınlayacak.

Kongreye katılacak olan siyasi temsilci ve konuk listesi de oldukça kabarık. Özellikle Federal Kürdistan ve Batı Kürdistan’dan temsilci ve konukların sayısı dikkat çekiyor.

Federal Kürdistan bölgesinden ve Batı Kürdistan’dan kongreye katılacak olan parlamenter ve siyasi parti temsilcilerinin isimleri şöyle:

Kürdistan Parlamentosu Eski Başkanı Kemal Kerküki, YNK Polit Büro Sorumlusu Mele Baxtiyar, YNK Ankara Temsilcisi Bahros Gelalî, KDP Dış İlişkiler Sorumlularından Ahmet Kani ve Hêmin Hewrami, KDP Ankara Temsilcisi Salar Abdülkerim, Goran Dış İlişkiler ve Sekreterya Sorumlusu Êvar İbrahim, Goran Kürdistan Parlamento Milletvekili Kuistan Muhammed, Goran Irak Parlamnetosu Milletvekili Hawal Kuistani, Partiya Çareseriye Demokratik Kurdistan-PÇDK Eş Başkanı Diyar Xerib, PÇDK Temsilcileri Azad Mahmud Kadir, Helil Fereç, Çinur Xarib ve Abdullah İsmail Abdullah, Komaleyên Îslamiya Kurdistan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Süleyman Abdullah, Zahmetkeşan Partisi Genel Başkanı Balan Abdullah, Zahmetkeşan Partisi MYK Üyesi ve Dış İlişkiler Temsilcisi Hîwa Seyit Selim, KDP-Î Politbüro Sorumlusu Xalit Ezizi, KDP-I’den Endren Acdulsamet, KDP-I Hewler Temsilcisi, Yekgirtuy Îslamî ya Kurdistanê Genel Başkan Yardımcısı Sait Ali Ebo, Yekgirtuy İslamiye Kurdistan MYK Üyesi Ebubekir Ali Mihemmed Emin, Kürdistan Komünist Partisi Politbüro Üyesi Mohemed Shexani, Yekitiya Niştimani Demokrati Kurdistan (YNDK) Helo Hesen Seid.

Desteya Bilind a Kurdan a Rojavayê Kurdistanê (Batı Kürdistan Kürt Yüksek Konseyi) Temsilcisi Garip Huso, Rojava Desteya Bilind a Kurdan a Rojavayê Kurdistanê Temsilcisi İsa Huso, Federasyoni Rexirawa Ne Hukmiyekani Kurdistan (FRHK) Başkanı Adnan Enwer Beg, FRHK Başkanlık Üyeleri Çimen Heme Tekyeddin, Berzan Heme Tekyeddin, Dana Cemal Ahmed, Soran Celal Xereni ve Ahmed İsmail Muhammed.

Kongreye yine yurt dışından katılım sağlayacak siyasi temsilcilerden oluşan konuklar şöyle:

Alman Sol Parti Milletvekili ve AKPM Üyesi Andrej Hunko, İsveç Sosyal Demokrat Parti Temsilcisi Bertil Kinnunen, İsveç Sosyal Demokrat Parti Temsilcisi ve Ombudsman Evin Çetin, İsveç Sol Parti Milletvekili Jacob Johnson, Sırbistan Demokrat Partisi Milletvekili Konstantin Samofalov, Basklı Avrupa Parlamenteri Jon Inarritu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi Üyesi Ahmet Barçın, Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Birleşik Kıbrıs Partisi Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, Rosa Luxemburg Vakfı Türkiye Direktörü Kadriye Karcı, İsveç Sosyal Demokratik Gençlik Başkanı Evin İncir.

Diğer Haberler