Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP: Maraş’ın üstü örtülmeseydi Roboski olmazdı

BDP: Maraş’ın üstü örtülmeseydi Roboski olmazdı

24 Aralık 2012 Pazartesi 18:38
BDP, Maraş Katilamının 34’üncü yılına ilişkin yayınladığı açıklamada, “Maraş katliamı üstü örtülmeyip, aydınlatılsaydı, bugün belki de Roboski katliamı olmazdı.

BDP, Maraş Katilamının 34’üncü yılına ilişkin yayınladığı açıklamada, “Maraş katliamı üstü örtülmeyip, aydınlatılsaydı, bugün belki de Roboski katliamı olmazdı. Roboski katliamı açığa çıkarılmamış, üstü örtülmüş, Maraş Katliamından güç alınarak yapılmıştır” dedi.

Bundan 34 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sık görülen karanlık sayfalarından birinin Maraş’ta yaşandığı belirtilen açıklamada, “19 Aralık’tan 26 Aralık’a uzanan günlerde Alevilere karşı işlenen bu katliamlar ile resmi kayıtlara göre 150 Alevi öldürülürken, yüzlercesi yaralandı, yüzlercesinin de evi ve işyeri tahrip edildi. Resmi olmayan rakamlara göre ise neredeyse 500 yakın insan katledilmişti. Bir haftaya aşkın süren katliamın acı bilançosu yanında onlarca ilde sıkıyönetim ilan edildi” denildi.

Maraş’ta derin devlet tarafından planlanarak yapılan katliam sonrasında Maraş’ın Alevi nüfusunun yüzde 80 azaldığı da kaydedilen BDP açıklamasında, bu haliyle Maraş’ta yaşananın bir insanlık trajedisi olduğu belirtildi.

“Tıpkı yıldönümüne yaklaştığımız Roboski katliamının bilinen faillerinin üstünün örtülmesi gibi aradan geçen 34 yıla rağmen Maraş katliamının gerçek sorumlusu olan derin devlet yapılanması ve işlediği insanlık suçlarının üstü örtülmektedir” diye devam edilen açıklamada, Türkiye Maraş’ta olduğu gibi, Dersim, Çorum ve Sivas’ta Alevilere yapılan katliamlarla yüzleşmeden, faili meçhul cinayetleri çözmeden toplumsal barışı sağlamayacağı da kaydededildi.

“Türkiye, geçmişindeki katliamlarla yüzleşmeden, farklı inanç ve kimlikleri anayasal güvence altına almadan barış içerisinde ortak bir gelecek kuramaz. Onurlu bir barışı da tesis edemez” denilen açıklamada, Türkiye’de demokrasinin gelişmesinin ancak farklı inanç ve kültürlerin kendini özgürce ifade edebileceği, hiçbir baskıya maruz kalmadan yaşayabileceği, inancını özgürce yaşatabileceği bir ortamda gerçekleşebileceğinin de altı çizildi.

Maraş katliamında katledilenleri anmak için daha dün, Maraş’a giden sivil toplum örgütleri ve BDP’lilerin içişleri bakanlığının genelgesine dayandırılarak şehir girişinde tutulup merkeze alınmamasına ve saldırılara da dikkat çekilen açıklamada, “Hükümetin ‘geçmiş ile yüzleşeceğiz, Dersim için özür diledik’ gibi lafların günlük politika geçiştirme mantığı olduğunu, bu konuda samimi olmadığının yanında bu katliamcı zihniyete sahip çıktığının göstergesidir. Dün anmaya giden halka yapılan saldırı 1978 sıkıyönetim ve katliam ruhuna saygı duruşudur” dendi.

“Maraş katliamı üstü örtülmeyip, aydınlatılsaydı, bugün belki de Roboski katliamı olmazdı.

Roboski katliamı açığa çıkarılmamış, üstü örtülmüş, Maraş Katliamı’ndan güç alınarak yapılmıştır” denilen açıklamada, Türkiye’de Kürt sorunu dahil olmak üzere çözüm üretilmek isteniyorsa geçmişle yüzleşilmesi gerektiği de vurgulandı.

Türkiye’nin, Kürtlerle, Alevilerle, yüzleşmeden toplumsal barışın sağlanamayacağını ‘açılım’ politikalarının iflasıyla gördüğünü de BDP kaydetti. BDP Genel Merkezi açıklamasında son olarak, “34 yıl evvel yaşanan, Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Maraş katliamını ve bu katliamcı zihniyetin devamı olan İçişleri Bakanlığının halka zulmünü kınıyoruz” denildi. (anf, foto:arşiv)

Diğer Haberler