Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP: Seçim Barajı Yüzde 3 Olsun

BDP: Seçim Barajı Yüzde 3 Olsun

05 Aralık 2012 Çarşamba 19:04
BDP, 2839 Sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin verdiği kanun teklifinde seçim barajının yüzde 3’e indirilmesini istedi.

Yüzde on (%10) seçim barajı nediyle meclise giremeyen BDP, seçim barajının %3'e düşürülmesini istedi. Bu durumda, BDP'nin yüzde üçün altında kalan siyasi eğilimlerin mecliste temsil edilmemesini sorun yapmadığı anlaşıldı. Seçim barajının tamamen kaldıırlması gerekirken, yüzde üç gibi bir sınırda tutulmasının istenmesi, BDP'nin de "kendine demokrat" olduğu söylemini haklı çıkardı.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 2839 Sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi verdi.

Baluken, kanun teklifinin gerekçesinde, seçim barajının belli bir sayının altında kalan toplumsal grupların Meclis’te temsilinin önüne geçtiğini belirterek, “Böyle bir düzenlemenin gerekçesi, parlamentoda yer alacak parti sayısını düşük tutarak hükümetlerin kurulmasını kolaylaştırmak ve böylece siyasi istikrarı sağlamak olarak nitelendirilmiş olsa da demokrasinin önüne konulmuş bir engel olarak uygulamada yerini bulduğu gerçeği göz ardı edilemez. Seçim sistemlerinden nispi temsil sistemini uygulayan demokratik ülkelerin bir kısmında seçim barajları uygulanmakta ise de bu barajlar yüzde 1 ile yüzde 5 arasında değişmektedir. En yüksek oran ise yüzde 10 ile Türkiye uygulamasıdır” dedi.

Baluken, yasada yer alan yüzde 10 barajının yüzde 3 olarak değiştirilmesini istedi.

Diğer Haberler