Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP, STK’ları Ahlaksızlıkla Suçladı

BDP, STK'ları Ahlaksızlıkla Suçladı

23 Ağustos 2010 Pazartesi 10:32
BDP: Diyarbakır'daki bütün esnaflar 'evet' diyor gibi açıklama yapılması, siyasi rant peşine düşülmesi ahlaksızlıktır.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da açıklamalarda bulunan bazı sivil toplum kuruluşları (STK) için, "Bu arkadaşlarımızı bu açıklamayı yapmakla tarihe kahraman gibi yazılmış gibi bir hava oluşturmak istediler. Diyarbakır'daki bütün esnaflar 'evet' diyor gibi açıklama yapılması, siyasi rant peşine düşülmesi ahlaksızlıktır. PKK ile diyalog kurulmamışsa eksilkliktir" dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eşbaşkan Gültan Kışanak Diyarbakır'da basın toplantısı düzenledi. Demirtaş önceki gün Diyarbakır'da referanduma evet oyu kullanacaklarını açıklayan STK'lara tepki göstererek şunları söyledi:

"Bazı STK'lar bütün Diyarbakır'ın sesiymiş gibi açıklamalar yapıyorlar. Kendi kişisel fikirlerine saygı duyuyoruz. Elbetteki kişisel fikirlerini açıklayabilirler. Yıllardır zaten açıklıyorlar. Bunu bir kahramanlık gibi sunuyorlar.

Sanki Diyarbakır'da kendi düşüncelerini açıklamak çok zormuş gibi. Bu arkadaşlarımızı bu açıklamayı yapmakla tarihe kahraman yazılmış gibi bir hava oluşturmak istediler. Bu Diyarbakır halkına haksızlıktır. Açıklamayı yapan arkadaşlar çok iyi biliyorlar ki; bunların sadece kendilerinin değil geçmiş nesillerine ve dedelerine kadar siyasi görüşleri bellidir. Her zaman da özgürce açıklamışlardır.

Bizleri ve partimizi eleştirirken, hatta çoğu zaman haksız eleştirelere ve hakaretlere varan ifadeler kullanmışlardır. Ama özgürce yapmışlardır fakat kendi fikirleri olarak kalmışlardır. Bu kentin STK'sıyız deyip Diyarbakır'daki onbinlerce esnaf adına 'Evet' açıklaması yapmak ne kadar demokratiktir? Kendi kişisel düşüncesi olababilir. Ama binlerce üyesi olan bir esnaf örgütü Diyarbakır'daki bütün esnaflar 'evet' diyiyor gibi açıklama yapması ve siyasi rant peşine düşmesi kelimenin tam anlamı ile ahlaksızlıktır."

"BUNLARIN HEPSİNİN ANKARA'DA AK PARTİ İLE GÖRÜŞMELERİ VAR"

"Bunların hepsinin Ankara'da AK Parti ile görüşmeleri var" iddiasında bulunan Demirtaş, "Bir kısmının milletvekili adaylık beklentileri var. Kimin nereden kimlerle neyin pazarlığın yaptığını biz bilyoruz. Hepsi yarın ordan burdan ve Diyarbakır'dan AK Parti'nin aday adayıdır. Bunun pazarlığını yürütüyorlar. İstedikleri partiden aday olurlar. Bu bunların demokratik haklarıdır. Çıkar o partinin düşüncesini savunur. Bunlar hepsi demokrasinin değeridir.

Demokrasi kültürü elbette ki böyle oluşacak. Bunlara değer vereceğiz ve anlam vereceğiz. Biz onları anlamaya çalışacağız. Fakat bizim vermiş olduğumuz değerin karşısında bu şekilde haksız ithamlarla karşılaşmak bizi üzüyor. Biz Diyarbakır'da yüzde 65 oy almışız, bizim yapmış olduğumuz açıklama Diyarbakır'ın görüşü demiyorlar. Fakat bir tek kendisinden ibaret dernek başkanı nerdedeyse üyesi bile yok. Yaptıkları evet açıklaması tüm Diyarbakır'ın kararıdır diye veriyorlar" şeklinde devam etti.

BDP Genel Başkanı Demirtaş dün akşam Siirt'te yaşanan gerginlikle ilgili olarak, "Biz ordunun ve polisin silah bırakmasını bugüne kadar hiçbir şekilde istemedik. Elini tetikten çekmesini istiyoruz. Operasyon yapmamasını istiyoruz. Buna da karşı çıkanlar son ateşkesin ne hale geldiğini görsünler. Bir taraf ateşkes ilan ettiğinde diğer taraf operasyona çıktıklarında karşı karşıya gelirler ve çatışma çıkar. Ortada ateşkes diye bir şey kalmıyor" görüşünü dile getirdi.

"Siirt'te özellikle devlet terör ve baskısı var. Siirt'te başka bir devlet var" görüşünü savunan Demirtaş, "Üç yıldır buna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Siirt'te başka bir şey var. Vali ve emniyet değişiyor ama zihniyet değişmiyor. Milletvekilimize polis tarafından filili müdahelede bulunuyor. Güvenlik şube amiri sizi konuşturtmayız diyor. 3 yıldır Siirt ve Siirt halkı derin devlet baskısı altında. Siirt'te derin bir devlet hakimiyeti var. AK Parti bunu yönetiyor mu, farkında mı, kullanıyor mu bilmek istiyoruz.

İçişleri Bakanı STK'ları toplayıp 'evet' kampanyası yürteceğine Siirt'e gelsin vali ve emniyet müdürünü karşısına alsın, kimsiniz desin. Kime çalışıyorsunuz desin. Derine mi yoksa mevcuda mı" diye konuştu.

"PKK İLE DİYALOG KURULMAMIŞSA EKSİKLİKTİR"

Demirtaş AK Parti'nin PKK ile görüştüğü iddialarına ilişkin olarak, "Dağdakiler konuşularak ve ikna edilerek indiremiliyorsa sizin derdiniz demek ki savaştır. Savaşmak ve ölüm dışında hiçbir seçeneğiz yok sizin. Burada nöbet tutan çocuklar emekçilerin çocuklarıdır. Eğer gerçekten ülkenizi seviyorsanız Bahçeli ve Kılıkçdaroğlu savaşta samimiyseniz siz gelin operasyona çıkın. 20 yaşındaki çocukları operasyona sürüp arkasından siyaset yapacağına gelin böygeyi görün. Niye konuşulmasın, niye diyalog kurulmasın? PKK ile diyalog kurulmamışsa eksikliktir. Yapılması lazım. Kalıcı barış için ateşkesin kalıcı olması ve savaşın bitmesi için diyalogun kurulması gerekinr. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu'nun siyaseti kaşıyan milliyetçi tutumuna Başbakan kanmaladır" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler