Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP Yargı Kıskacında

BDP Yargı Kıskacında

06 Haziran 2012 Çarşamba 09:47
AKP Hükümeti, eş başkanından mahalle komisyonuna kadar yargı kıskacında olan BDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonlarında hız kesmiyor.

AKP Hükümeti, eş başkanından mahalle komisyonuna kadar yargı kıskacında olan BDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonlarında hız kesmiyor. Yapılan operasyonları AKP’nin seçim çalışması olarak değerlendiren Av. Meral Danış Beştaş, BDP’nin tüm etkinlik ve açıklamalarını suç olarak nitelendiren AKP’nin, halkın iradesini göz önüne alması gerektiğini vurguladı ve “Operasyonlar öyle bir hal aldı ki hiçbir sınır kalmadı gibi. Çok vahim bir tablo ile karşı karşıyayız” dedi.

AKP Hükümeti, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetici ve üyelerine karşı siyasi soykırım operasyonlarını sürdürüyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesi, son bir ayda Kürdistan’da BDP’nin Bingöl, Urfa, Maraş ve Diyarbakır olmak üzere dört il başkanı tutuklandı. İlçe ve belde başkanlarının da baskı altında olduğu, eş başkanından mahalle komisyonuna kadar yargı kıskacında tutulan BDP’nin, gerçekleştirdiği tüm etkinlikler, paneller ve basın açıklamaları AKP Hükümeti tarafından suç olarak görülüyor.

BDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Meral Danış Beştaş, yerel seçimler öncesi özellikle yerel çalışanlara yönelik gün geçtikçe artan operasyonları ANF’ye değerlendirdi.

BDP’ye yönelik artan operasyonların AKP’nin bir seçim çalışması olarak değerlendiren Beştaş, “Yapılan operasyonlar, tutuklamalar yaklaşan yerel seçim çalışması kapsamında AKP iktidarının siyaseten yapamadığını operasyonlarla yapmaya çalışmasıdır. AKP’nin bu tutumu, demokratik bir zemine yakışır rekabeti de ortadan kaldıran bir durumdur” dedi.

SİYASİ İKTİDAR, BDP’NİN ÇALIŞMALARINI İLLEGAL İLAN EDİYOR

Diyarbakır'dan milletvekili seçilen ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararıyla vekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin 'terör örgütü propagandası' yapmak suçlamasıyla tutuklanmasıyla beraber genel toplamda 32 belediye başkanının tutuklu olduğunu ve bunun her gün arttığını belirten Beştaş, binlerce üye ve yöneticilerinin tutuklu olduğunun altını çizdi.

BDP il ve ilçe teşkilatı üye ve yöneticilerinin topyekûn tutuklanmaya başlandığına dikkat çeken Beştaş, “Bingöl, Urfa, Maraş, Diyarbakır gibi illerde neredeyse görevinin başında kalabilen il başkanımız yok. Ortada çok vahim bir tablo var. En son dün gözaltına alınan Bingöl İl Başkanı Halis Yurtsever, çıkarıldığı mahkeme tarafından “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefetten gerekçesiyle tutuklandı. Bir bütün olarak ilçe ve belde başkanlarımız da aynı zamanda baskı altında. Örneğin Şırnak’ta asil olan 11 Belediye Meclis üyemizin sadece ikisi dışarıda. Ve bütün yedek üyeler, asil üyeliğe geçti. İki üye daha içeri girerse durum değişecek. Bu tablonun da ağır sonuçları var tabi” diye konuştu.

Beştaş, BDP’nin tüm etkinliklerinin, açıklamalarının AKP Hükümeti tarafından suç olarak ilan edildiğine dikkat çekerek, “Mesela bir panelde konuşmacı olmak ya da izleyici olmak fark etmiyor. Bunlar illegal olarak gösteriliyor. Bunların illegalite ile hiçbir ilgisi olamaz. Çünkü biz parti olarak yaptığımız hiçbir etkinliği kamuoyundan gizlemiyoruz. Bunlar, aleni, kamusal çalışmalardır ve bu çalışmalar halk ile iç içe yapılmaktadır” dedi.

‘EŞBAŞKANLARIMIZ KCK ÜYESİ İSE, MİLYONLARI NEREYE KOYACAĞIZ!’

Fiziki teknik takipte belediye başkanlarının belediyeye girip çıkmalarının dahi fotoğraflarla kaydedildiğini ve bunların fiziki takip tutanağında delil olarak kullanıldığını da dile getiren Beştaş, “İl binasına giriş çıkış bile tespit edilerek suç olarak kullanılıyor. Operasyonlar öyle bir hal aldı ki hiçbir sınır kalmadı gibi. Görüşme notlarının okunmasından, il binasına girilmesinden basın açıklamasına katılmaya kadar her şey suç olarak görülmekte. Çok vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Gerçekten hukuk devleti, demokrasi standartları, uluslararası standartlar arasına koyabileceğimiz hiçbir yanı yok.

BDP eski genel başkanlarının da arasında olduğu seçilmişler hakkında KCK üyeliğinden fezleke hazırlandığını hatırlatan Beştaş, “Partimizin eş genel başkanları KCK üyesi ise, milyonlarca oy veren halkı nereye koyacağız? Bu yargı ile çözülebilir bir şey değil. Bu diyaloglarla, müzakere ile çözülebilir, biz bunu sürekli söylüyoruz. Meşruiyet ve halkın iradesi göz önüne alınmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Hezil Rojda / ANF

Diğer Haberler