Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP’den Bugün ve Star’a Tepki

BDP'den Bugün ve Star'a Tepki

25 Nisan 2012 Çarşamba 13:22
BDP, Bugün ve Star gazetelerinde, BDP'nin KCK'nin talimatıyla 23 Nisan kutlamalarına katılmadığı yönündeki haberlere tepki gösterdi.

BDP, Bugün ve Star gazetelerinde, BDP'nin KCK'nin talimatıyla 23 Nisan kutlamalarına katılmadığı yönündeki haberlere tepki gösterdi, "Bu haberler psikolojik savaş ve kirli propaganda merkezlerince hazırlanıp, servis edilmiştir" dedi.

BDP Genel Merkezi, Bugün ve Star gazetelerinde bugün yer alan "BDP'nin 23 Nisan kutlamalarına katılmamak için karar aldığı" yönündeki haber ve yorumlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

BDP açıklamasında, "Söz konusu haber ve yorumda 'BDP'nin 23 Nisan törenlerini her alanda protesto etmesinin altından da KCK talimatı çıktı. KCK Siyasi Komitesi tarafından 23 Nisan arafesinde yapılan çağırının ardından BDP Genel Merkezi tarafından '23 Nisan kutlamalarına ilişkin olarak resmi kutlamalara katılım sağlanmaması, bunun yerine alternatif eylem ve etkinlikler gerçekleştirilmesinin uygun olacağı' yönünde il teşkilatlarına talimat gönderildi' şeklinde gerçekleri çarpıtan ifadelere yer verilmiştir" dedi.

10 Nisan'da gerçekleştirilen MYK toplantısında cezaevlerinde çocuklara yönelik cinsel işkence nedeniyle 23 Nisan törenlerine katılmama kararı alındığını hatırlatan BDP Genel Merkezi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "BDP Genelgesi 14 Nisan'da basın yayın organlarında da yer almıştır. Diğer yandan Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş'ın, BDP'nin resmi 23 Nisan törenlerine katılmayacağına dair açıklaması 19 Nisan 2012 tarihli Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde de yer almıştır, Sayın Demirtaş bu açıklamasında 'Pozantı Cezaevi'nde çocuklara cinsel taciz, tecavüz olayları yaşanırken, Uludere'de uçaklarla çocuklar bombalanırken, küçük çocuklara emek sömürüsü yapılırken 'çocuk bayramı' kutlanamaz. Bütün bunlar Türkiye'de yokmuş gibi dünyanın bilmem kaç ülkesinden çocuk getirip buraya, renkli görüntülerle çocuk sorununun üstünü örtmeye çalışmasını biz ikiyüzlülük olarak değerlendiriyoruz. Biz 23 Nisan'ı protesto etmiyoruz, bu ikiyüzlülüğü protesto ediyoruz. Partili arkadaşlarımızla program yapıp o gün ezilen çocukların yanında olacağız' demiştir."

BDP'nin resmi açıklamalarını günler öncesinden kamuoyuna duyurmasına rağmen iki gazetenin bugünkü haberlerinin "gerçekleri ve tarihi çarpıtma" amacı taşıdığını belirten BDP, "Gerçekleri, olayları ters yüz etmek aynı zamanda gazetecilik meslek etik kurallarına aykırı bir tutumdur. Söz konusu haber ve yorumun bir takım psikolojik savaş ve kirli propaganda merkezlerince hazırlanıp servis yapıldığı anlaşılmaktadır.Bu çarpıtmayı yapan, gazetecilik dışına çıkarak gerçek dışı ifadelerle kamuoyunu yanıltmaya ve partimizi hedef haline getirmeye çalışan bu iki gazeteyi kınıyor ve meslek kurallarına uymaya davet ediyoruz. Kamuoyunu da kirli propaganda amaçlı bu tür haberlere itibar etmemeye çağırıyoruz" diye belirtti.

ANF

Diğer Haberler