Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP’den Özal’ın ölümüne ilişkin araştırma önergesi

BDP’den Özal’ın ölümüne ilişkin araştırma önergesi

15 Haziran 2012 Cuma 17:00
BDP, DDK'nin açıkladığı raporun ardından 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünün araştırılması için TBMM'ye araştırma önergesi verdi.

BDP, DDK'nin açıkladığı raporun ardından 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünün araştırılması için TBMM'ye araştırma önergesi verdi.

BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Devlet Denetleme Kurulu (DDK), tarafından ölümünün şüpheli bulunduğu Turgut Özal'ın durumuna ilişkin Meclis araştırması açılması için önerge verdi. Birtane, önergenin gerekçesinde, Kürt sorununu dile getiren birçok devlet adamının kuşkulu bir şekilde hayatını kaybettiğini belirterek, ''kuşkulu" ölümlerden birisinin de Turgut Özal'ın ölümü olduğuna dikkat çekti. Özal'ın görevi boyunca açık ve dolaylı bir şekilde tehditlere maruz kaldığını vurgulayan Birtane, "17 Nisan 1993 yılında arkasında birçok soru işareti bırakan ölümü ile aramızdan ayrılmıştı. Turgut Özal'ın kuşkulu ölümü Kürt sorununda barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözüme yaklaşıldığı bir dönemde gerçekleşmişti" dedi.

Birtane, Özal'ın ölümünün Kürt sorunun en yakıcı haliyle günümüze havale etmekle kalmadığını kaydederek, aynı zamanda kanlı bir sürecin başlamasına da neden olduğunun altını çizdi. Özal'ın ölümünün açık bir suikast olduğunun ailesi başta olmak üzere birçok aydın ve siyasetçi tarafından dile getirildiğini vurgulayan Birtane, devletin şüphelilerin üzerine gitmediğine dikkat çekti. Birtane, DDK tarafından yapılan araştırma sonucunda hazırlanan raporda Özal'ın ölümünün şüpheli olduğunun belirtildiğini kaydederek, "Otopsi yapılmaması, hastalık sırasında müdahale şekli ve daha birçok hususa vurgu yapılarak ölüm nedenin bu güne kadar belirsizliğini koruduğu belirtilmiş. Bu rapor Turgut Özal'ın ölümünün üzerindeki sır perdesinin kaldırılması için önemli bir fırsat doğurmuştur" dedi. Özal'a açık tehditlerden en barizinin 18 Haziran 1988'de yapılan suikast girişimi olduğuna dikkat çeken Birtane, suikastı gerçekleştirenin kontrgerilla olduğunun ortaya çıktığını ve olayın arkasında ise Ergenekon örgütünün olduğuna ilişkin iddiaların ortaya atıldığını vurguladı.

Birtane, Özal'ın mülakatlarında Kürt sorunun ancak barışçıl yöntemlerle çözüleceği mesajlarını verdiğini belirterek, "Turgut Özal barış için ilk adım olarak operasyonların durması yönünde ciddi kararlar alacağını belirtmişti. Bu sözler üzere PKK 17 Mart 1993'te ateşkes ilan etmişti. PKK'nin ateşkes kararından sonra Özal '10 yıldır ilk defa rahat kafayla uyudum' diyerek ateşkese yüklediği anlamı ifade etmişti" dedi. Birtane, Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın bütün ısrarlarına rağmen otopsi yapılmadığını ve ABD'de yapılan testlerde saçlarında zehirlendiğine ilişkin emareler bulunduğunu ileri sürmüş olduğuna dikkat çekerek, "Benzer hususlar DDK'nın raporunda vurgulanmış, otopsi ve Köşk yerleşkesinde delil tespiti benzeri işlemlerin yapılmamış olması üzerinde durulmuştur. DDK'nın raporu ve bütün iddialar göz önünde bulundurulduğunda, 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın ölüm nedeninin ortaya çıkarılması ve kamuoyu ile paylaşılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını uygun görmekteyiz" dedi. ANF

Diğer Haberler