Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP’li Vekiller Newroz’da Halka Seslendi

BDP'li Vekiller Newroz'da Halka Seslendi

18 Mart 2012 Pazar 16:57
Diyarbakır Newroz alanında yüzbinlere seslenen BDP'li vekiller halka çeşitli mesajlar verdi. Selahattin Demirtaş ise, "Artık Kürdistan'da statüsüz yaşamak istemiyoruz" dedi.

Diyarbakır Newroz alanında yüzbinlere seslenen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Artık Kürdistan'da statüsüz yaşamak istemiyoruz" dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile Newroz'un yasaklanmasına rağmen "Halkın kararıdır" diyen Kürt siyasetinin bugünde karar kıldığı kutlama için alana akan yüzbinlerce Diyarbakırlı net mesajlar haykırdı.

"Kimliğin tanınması, anadilde eğitim hakkı, siyasi statü ve Kürtlerin örgütlenme hakkı" talepleri ile gerçekleştirilen ve yüzbinlerin katıldığı Newroz'da BDP İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt'ün ardından kitleye seslenen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Hewler, Afrîn ve Qamışlo Kürdistan'ın dört parçasında Newroz kutlu olsun" diyerek, "Dünya şahit olsun ki hiçbir güç bizim birliğimizin önünde duramaz" diye konuştu.

‘DAHA ÖNCE ‘KUNDİR’ SİYASETİNİ BIRAKIN’ DEDİK

"Kürt halkını tanımayanlar bir daha bugünkü yaşanılan örneğe baksınlar" diyen Baydemir, "Bu halk artık korkunun kefenini yırtmıştır. Ya özgürlük ya özgürlük. Tüm dünya ve Ankara bilsin ki artık Kürt halkı ve Kürdistan, statüsüzlüğü kabul etmeyecek. Dilimizi yasaklarsanız biz de tüm barikatları kırıp bu alana geleceğiz. Daha önce 'kundir' (Kabak) siyasetini bırakın demiştik. Tekrar ediyorum. Kundir siyasetini bıraktınız ama Ankara'nın hareket ettiği akıl kundir aklıdır. Gelin insan olun" şeklinde konuştu.

‘DEVLET SİYASETİ İFLAS ETMİŞTİR’

Baydemir'in ardından yüzbinlere seslenen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk, devletin siyaseti ve zulmünün bugün iflas ettiğini belirterek, "Bugün burada devletin politikalarını kırdınız. Korkuyla Kürt halkını susturamazsınız. Bugün devlet siyaseti devlet zulmü iflas etmiştir. Kürt halkı sonuna kadar direnecektir. Halkımızın hukukunu tanımaya mecbursunuz. Sayın Öcalan Kürt çözümü için çok adım attı. Barış dedik, Öcalan'ı tecride aldılar. Kardeşlik dedik, 7 bin Kürt siyasetçiyi zindana koydular. Roboski'de halkı uçaklarla bombaladılar. Bugün Amed'te Kürt halkının bu meydanda toplanmasına izin verilmedi, ama Kürt direnerek geldi ve 'buradayız' diyor. Kürtler özgürlük için ayakta artık susturamazsınız. Bizim size söylememize gerek yok siz özgürlük yolunu biliyorsunuz" diye konuştu.

‘AMED TARİH YAZDI’

Tuğluk, "Amed bugün tarih yazdı. Zorbalığa ve zulme direndi. Bu alanı doldurdu. Tarih yazdınız. Tankları ve toplarıyla Amed'i işgal ettiler. Bu halk düşman güçleri mi ki işgal ediyorsunuz. Ama sizler Amed'e yakışanı yaptınız. Başbakan'ı Amed'e davet ediyoruz. İdris Naim Şahin'i Amed'e davet ediyoruz. Gelip görsünler. Siz bu halkın özgürlük yürüyüşünü durduramazsınız. Bugün Newroz gününde yeni bir başlangıç yaptınız" dedi.

Tuğluk, "Bu devletin Kürt halkına reva gördüğü şey, 'ya ölüm ya zindan'dır. Bu zulmünüze karşı sonuna kadar direneceğiz. Bedel gerekiyorsa öderiz. Ödeyeceğiz. Kimliğin tanınması, anadilde eğitim hakkı, siyasi statü ve Kürtlerin örgütlenme hakkını talep ediyoruz" diyerek sözlerini bitirdi.

‘BAK AKP İŞE NEWROZ’

Daha sonra konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kitleye "Newroz'u bilmeyenlere, tanımayanlara Newroz nedir dersi verdiniz" diye seslenerek konuşmasına başladı. Ortaya çıkan tablonun anlayana basit bir ders olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Bak AKP bak! İşte Newroz budur. Engelleyemezsiniz, yasaklayamazsınız. Tehdit ve operasyonlara rağmen işte halk özgürlük meydanındadır. 'Teslim olmadık' diyen kocaman yürekli bir halk Newroz meydanındadır" şeklinde konuştu.

Kazlıçeşme'deki müdahaleye de tepki gösteren Demirtaş, İstanbul'daki halkı selamladı. "21 Mart dışında Newroz'u kutlayamazsınız diyorlar" şeklinde konuşan Demirtaş, "Bakın bugün ayın 18'i kutlanır mı kutlanmaz mı görün. Demek ki halkın gücü önünde duramazsınız. Halk saçma sapan genelgenizi tanımaz. Siz halkı tanıyacaksınız. Artık Kürdistan'da statüsüz yaşamak istemiyoruz." dedi.

Ardından BDP Urfa Milletvekilli İbrahim Binici'nin daveti üzerine sabah saatlerinden itibaren onca engellemeye rağmen alanı dolduran yüzbinler, BDP İl binasına doğru yürüyüşe geçti.

Diğer Haberler