Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP’liler Diyarbakır Valiliği`ne Girmek İstedi

BDP'liler Diyarbakır Valiliği`ne Girmek İstedi

03 Kasım 2012 Cumartesi 19:18
Valilik binasına girmek isteyen BDP`li milletvekillerine izin verilmezken, polis ile vekiller arasında arbede yaşandı.

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri nedeniyle Diyarbakır İstasyon Meydanı`nda yapılmak istenen mitinge valilik tarafından izin verilmemesi nedeniyle BDP`liler Batıkent Meydanında toplanmak istediler. Polisin anons araçlarıyla halkın toplanmasının yasak olduğunu bildirmesi üzerine toplanmaya çalışan göstericiler ile polis arasında çatışmalar çıktı.

Aralarında BDP Milletvekilleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir`in bulunduğu bir grup Batıkent kavşağında bir süreliğine oturma eylemi gerçekleştirdiler. Eylemin ardından milletvekilleri valilik binasına gitmek üzere olayların yaşandığı bölgeden uzaklaşmaları üzerine taş atan göstericiler ile polisler arasında çatışmalar yaşandı.

Diyarbakır valiliğine girmek isteyen BDP`lilere izin verilmeyince, BDP`liler valilik önünde oturma eylemi yaptılar. BDP`li vekiller valilik binasına giremeyince basın mensuplarının bulunduğu yere gelerek basın açıklaması yapmak istediler. Bu esnada yaşanan arbede sonucu polise mukavemet gösterdiği gerekçesi ile bir kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Valiliği önünde bir basın açıklaması yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevleri ile ilgili herkesten çözüme yönelik adım beklediklerini ifade etti.  (ilkha)

Diğer Haberler