Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
BDP’nin Diyarbakır Belediye Başkan Adayları

BDP’nin Diyarbakır Belediye Başkan Adayları

25 Kasım 2013 Pazartesi 09:48
Kışanak da cezaevinde kalmış, bedel ödemiş bir kişilik. Lakin Kürtçeye hakimiyeti ve Kürtlerin ittifakı meselesine bakışı ve bu alandaki çabaları Baydemir’in gerisindedir.

BDP’nin Diyarbakır Belediye Başkan Adayları

Sıdkı ZİLAN

Diyarbakır, Kuzey Kürdistan’ın fiili merkezi olduğu ve BDP de Kuzey’deki en güçlü siyasi/kanuni parti olduğundan, göstereceği adaylar kamuoyu tarafından merak edilmektedir.

Adayların şahsi durumlarını incelemek ahlaki değil, lakin siyasi geçmişleri, birikimleri bilinmelidir ki halkın faydasına olan da budur.

BDP’nin adayları ve aday gösterilmeleri beklenen seçim çevrelerine baktığımızda; bu konuda birden fazla etkenin var olduğunu görmekteyiz. BDP çevresinin dillendirdiği “ödenen bedeller”, yönetimde devamlılık, kadın-erkek dengesi, Zaza-Kurmanc hassasiyeti vs. tümünün tartışıldığı ve buna göre bir karar verildiğini düşünmekteyim. Açıklanan ve kesin olmayan listeler bana bunu anlatıyor.

Önseçimin fazla gerçekçi olduğunu zannetmiyorum. Görünen o ki yukarıdan gelen emirle listeler delegelerin eline verilmiş ve onaylanması istenmiştir. Bu da BDP’nin demokrasi anlayışıdır, diyelim. Diğer partiler de bundan farklı değil maalesef.

Diyarbakır’daki her bir merkez ilçenin kendine has özelliliği vardır. Bu açıdan Kayapınar ilçesi rantın ve belediye olarak gelirin en çok olduğu yerdir. Kayapınar’da Mehmet Ali Aydın’ın aday gösterilmesi bence uygun olmuştur. Ilımlı kişiliği, Kürt siyasi çevreleriyle diyalogu iyi olan bir şahsiyet olarak hayırlı hizmetlere imza atacağını düşünüyorum.

Sur için Seyit Narin aday gösterilmiş. Narin şu anda Hani Kuyular (Nêribê Axan) Beldesi Belediye Başkanıdır. Büyükşehir yasasıyla beraber beldeler mahalleye dönüşmüş bulunmaktadır. Narin eğer Hani’den aday gösterilmiş olsaydı seçilmesi kesin gibiydi. Sevilen biri ve mütevazi kişiliğiyle sempati toplamış. BDP, Seyit Narin’i Hani’de aday yapmayarak bu ilçede kaybetmeyi göze almış olmalı, diye düşünüyorum. Lakin BDP oylarını muhafaza ederse, AKP ve Hüda-Par rekabetinden dolayı rahatlıkla kazanabilir. Hüda-Par’ın Hani’de hem BDP hem de AKP’den oy alacağı düşünülmektedir.

Seyit Narin’in Sur’dan aday gösterilmesinin bir nedeni de, Sur Merkez’de yoğun bir Zaza Kürdü seçmeni olmasıdır. Aynı şey Bağlar için de söylenebilir. Lakin Bağlar’daki BDP oyları hayli yüksektir ve kaybetme riski yoktur. 

Yenişehir için Selim Kurbanoğlu’nun adaylığı önemlidir. Temkinli, fazla medyatik olmayan, tahsilli bir kişilik. Bu temkinin bilinçli bir tercih olduğu anlaşılmaktadır. Hem Kurbanoğlu hem de BDP için en uygun tercih olduğu anlaşılmaktadır. Sorun yaşamayan, şikayetlerin en az olduğu seçim çevrelerinden biri de Yenişehir ilçesidir. Mevcut olarak muhafaza edilen yerlerden biri de burası olarak gözükmektedir.

Çınar ilçesi için Ahmet Cengiz’in adaylığı da bence yerindedir. Mevcut başkanlığı da yürüten Cengiz,  yapıcı ve dirayetli bir kişilik olarak Çınar’a uygun bir adaydır. Çınar zor alınan bir yerdi. Arzu ailesinin uhdesinde olan Belediye’yi almak da kolay değildi. Bunu ancak BDP gibi ideolojik bir kitle partisi yapabilirdi. Lakin Çınar’da AKP zayıf olsa da Hüda-Par’ın ciddi bir oy potansiyeli bulunmaktadır. Özellikle Karacadağ bölgesindeki köylerde Hüda-Par gayet örgütlüdür.

Lice için Rezan Zoğurlu, Alattin ve Seyfettin Zoğurlu’nun hayat hikayeleri ve PKK içindeki mücadeleleri belirleyicidir. PKK’nin ilk kongresi Fis Ovası’nda Zoğurluların evlerinde yapılmıştır. İsimlerini zikrettiğimiz her iki kardeş de şehit düşmüş, ayrıca ailenin birçok ferdi JİTEM tarafından infaz edilmiştir. Zoğurlu’nun adaylığı bu anlamda sembolik bir manaya da sahiptir ve doğrusu en doğru tercih olarak gözükmektedir.

Bismil için Cemile Eminoğlu, bu aile ve Cemile hanımla hiçbir sorunum yok, lakin bence doğru bir tercih değildir. Bismil’in devasa çevre, eğitim, toplum, kadın, gençlik, iktisadi sorunları bulunmaktadır.  Bu belirlemeyi kadın karşıtlığı üzerinden değil, donanımlı ve ekip çalışmasına yatkın kişilerle bu sorunların üzerinden gelebiliriz, diye düşünüyorum.

Silvan için Yüksel Budakçı ve Bağlar için Birsen Kaya Akat ile diğer adaylara ilişkin tahlilimizi sonraya bırakalım. Çünkü Hani, Kulp, Hazro, Kocaköy, Dicle, Eğil, Ergani, Çermik, Çüngüş de önemlidir.

Diyarbakır Büyükşehir için Gülten Kışanak’ın adaylığı önemlidir. Lakin Osman Baydemir’in yeri doldurulamaz. Kışanak’ın Kürtçeye hakimiyeti azdır ve bu durum sembolik olarak önemlidir. Kışanak da cezaevinde kalmış, bedel ödemiş bir kişilik. Lakin Kürtçeye hakimiyeti ve Kürtlerin ittifakı meselesine bakışı ve bu alandaki çabaları Baydemir’in gerisindedir.  

Kışanak, bugünden itibaren tüm Diyarbakır halkının oylarına talip olduğunu ve seçilmesi durumunda hepsini temsil edeceğini düşünerek konuşmalı, ayrıştırıcı davranmamalıdır. Özellikle Batman Olayında Hüda-Par’a yönelik açıklaması şahsen beni endişelendirmiştir. İnşaallah bizi yanıltır ve birleştirici, kuşatıcı bir dil ile seçim kampanyasını sürdürür.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
02 Nisan 2017 Pazar 20:11
10 Mart 2017 Cuma 11:59
28 Temmuz 2016 Perşembe 03:49
01 Haziran 2016 Çarşamba 22:16
07 Mayıs 2016 Cumartesi 13:14
14 Kasım 2015 Cumartesi 15:57
02 Kasım 2015 Pazartesi 21:29
29 Ekim 2015 Perşembe 22:21
21 Ekim 2015 Çarşamba 17:37
08 Ekim 2015 Perşembe 20:43