Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Berlin Mahkemesi: Başörtü Aksesuar Değildir

Berlin Mahkemesi: Başörtü Aksesuar Değildir

20 Ekim 2012 Cumartesi 09:55
Berlin`de iş başvurusu yaptığı yerde başörtüsünü çıkarması istenen bir kadına tazminat ödenmesine karar verildi.
Almanya`da bir dişçi, staj başvurusu yapan kadından çalışma saatleri sırasında başörtüsünü çıkarmasını isteyince olay mahkemeye taşındı. Talebi kabul etmeyen kadın, Berlin-Brandenburg Türk Toplumu adlı derneğin Ayrımcılıkla Mücadele Merkezi`ne başvurdu. Yapılan görüşme sonrası, dişçiye dava açılmasına karar verildi.
 
Berlin İş Mahkemesi, kadına üç aylık maaş tutarında tazminat ödenmesine hükmetti. Avukat Meryem Haşemi Yekani, karardan duyduğu memnuniyeti, “Bu karar bilhassa önemli çünkü burada insanların bireysel inançları ayrımcılığa karşı korunuyor. Ayrıca bu karar, başörtüsünün tıbbi mesleklerde kıyafet yönetmeliğine uygun olduğunu ve işverenin buna kişisel olarak karar verme hakkına sahip olmadığını gösteriyor” sözleriyle dile getirdi.

Başörtüsü, iş güvenliği, estetik, eşit muamele ya da kıyafet yönetmeliği çerçevesinde çıkarılması istenebilecek herhangi bir kıyafet ya da aksesuar değildir. Çevreye karşı kendi dindarlığını doğrudan ifade etmeye, dinin icrasına yönelik bir eylemdir. Başörtüsünün takılması davacının keyfiyetine bağlı değildir, inancının gereğidir."

Deutsche Welle

 

Diğer Haberler