Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Berlin’de ’Dünya Kudüs Günü’ Etkinliği

Berlin'de 'Dünya Kudüs Günü' Etkinliği

05 Eylül 2010 Pazar 16:45
'Dünya Kudüs Günü' münasebetiyle Almanya'nın başkenti Berlin'de bir etkinlik düzenlendi.
Dünya Kudüs Günü vesilesi ile birçok ülkede düzenlenen Kudüs ve Filistin'e destek etkinliklerinden biri de Berlin'de gerçekleştirildi. Etkinlik büyük bir katılımla gerçekleştirilirken, polisler tarafından yolun her iki tarafına güvenlik kordonu oluşturulduğu görüldü. Kudüs Günü ve Filistin'e destek yürüyüşüne Berlin'in ana caddelerinde sloganlar atılarak devam edildi.

Etkinlikte yapılan açıklamada, “Zaman Şii-Sünni ve Gâvurculuk zamanı değil, zaman vahdet zamanıdır. Zaman Müslümanların güçlerini birleştirip, Siyonizm'e ve emperyalizme karşı ortak hareket etme zamanıdır. Çünkü Siyonizm ve emperyalizm dünyanın dört bir yanında kadın, çocuk ve sivillerin hayatını hiçe sayarak katliamlar gerçekleştirmektedir. O halde gözlerimizi açıp aklımızı kullanarak Kuran'i bir metot ile mücadele edelim'' denilerek vahdet çağrısında bulunuldu.

Yürüyüşe İki Yahudi Haham da katıldı

Yürüyüşte en baştaki sırada İranlı bir Molla yer alırken, ona Belçika ve İngiltere'den gelen iki Yahudi Haham eşlik etti. Hahamlar, Kordon boyunca Siyonist Yahudiler ve İslam düşmanlarının antipropagandalarına, sözlü ve fiili taşkınlıklarına rağmen vakarla yürüyüşlerine devam eden grup, tekbirler ve Almanca “Çocuk Katili İsrail'', “Kadın Katili İsrail'' ve “Lebbeyk Ya Nasrallah'' sloganları attı. Siyonistler ise, buna ahlaksız davranış ve küfürlerle cevap verirken, aynı zamanda yol boyunca da provokatif hareketlerden geri durmadılar.

Bütün bunlara rağmen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüş, bitiş noktasına geldiğinde, iki Yahudi Haham konuşmak üzere kürsüye davet edilmesi ile devam etti. Hahamlar, “Problem İsrail, İran Değil'' yazılı Pankartlarla kürsüye çıkarken, sözlerine “Ramazan ayınız mübarek olsun'' diyerek başladılar.

Hahamlardan biri sözlerine şöyle devam etti: “Beni bu etkinlikten birkaç gün önce aradılar ve 'Cumartesi zamanınız var mı?' diye sordular. Ben de, 'o günü ailem ile geçireceğim' dedim. Bana, 'Biz İsrail'e karşı Kudüs yürüyüşüne sizi davet ediyoruz' dediklerinde, ben de, 'söz konusu olan Siyonizm'e karşı mücadele ise ben o mücadelenin içindeyim' dedim ve geldim. Ve size dünyanın her tarafındaki benim gibi düşünen bütün Yahudilerden selam getirdim. Siyonizm sizin olduğu kadar bizim de düşmanımızdır. Siyonist İsrail ortadan kaldırılmadıkça dünyaya barış gelemez. Çünkü Problemin başı Siyonist İsrail'dir. Onu destekleyen ve finanse eden ABD ve diğer emperyalist ülkelerdir.''

Yürüyüş sırasında yağan yağmura rağmen kalabalığın eksilmeyip aksine artması dikkat çekerken, Kalabalık, Hahamların yaptığı konuşmanın ardından sessizce dağıldı.

Diğer Haberler