Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Beş asır da geçse Uludere’nin hesabı sorulur’

'Beş asır da geçse Uludere'nin hesabı sorulur'

24 Mayıs 2012 Perşembe 15:30
Galip Ensarioğlu, Uludere katliamı ile ilgili sorumluluğun hükümete ait olduğunu belirterek, “Beş ay değil beş asır da geçse hesabı sorulacak” dedi.

AKP’nin Kürt meselesiyle ilgili önemli isimlerinden Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Uludere katliamı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ensarioğlu olaya, “Kastı mahsusa yoktur, hata vardır” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinden daha farklı baktığını ortaya koydu. Olayı, Kürt sorununun çözümünü engellemeye yönelik bir eylem olarak gördüğünü belirten Ensarioğlu, sorunun çözümüne yönelik güçlü bir irade ortaya koyan partisine bu olay üzerinden eleştiriler yöneltildiğini anımsatarak, “AK Parti vurulmaya çalışılıyor” dedi.

“Süreç sabote edilmek isteniyor”

Ensarioğlu, “Uludere olayı terörle mücadeleyi zaafiyete uğratmayı, Kürt sorununda çözümü engellemeyi amaçlayan devletin içinde kümelenen çetelerin, siyasete ve topluma yön vermeyi amaçlayan bir eylemi olarak görüyorum” dedi. Ensarioğlu, Başbakan’ın ve hükümet yetkililerinin “Kastı mahsusa yoktur, hata vardır” şeklindeki beyanları hatırlatılarak, “O halde burada bir ihmal değil kasıt mı vardır” şeklindeki soruya “Ben öyle algılıyorum. Ya kasıttır ya da kasıt niteliğinde ihmaldir. İhmal ise de en az kasıt kadar vahimdir” diye konuştu. Ensarioğlu, hükümete yönelik eleştirilerle ilgili olarak da şunları söyledi:

Sorumluluk bizimdir, hesabı sorulmalı

“Ülkeyi biz yönetiyorsak sorumluk da elbette bize ait. Sayın Başbakan ve hükümet ilk günden bu yana tutumunu ortaya koydu. ‘Bu olayın üzeri asla örtülmeyecek’ diye söz verdi. İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde alt komisyon kuruldu. Ayrıca adli ve idari soruşturma başlatıldı, yürüyor. Hesabı sorulmazsa elbetteki eleştiriler haklı olur ancak biraz daha zamana ihtiyaç var. Beş ay değil, beş asır da geçse üzerine örtülemez, hesabı sorulacaktır” ifadesini kullandı.

Taraf

Diğer Haberler