Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Beş İlde PKK-TSK Çatışması

Beş İlde PKK-TSK Çatışması

06 Ağustos 2010 Cuma 10:45
Ağrı, Şırnak, Van, Diyarbakır ve Hakkari'de HPG ile Türk ordu birlikleri arasında çatışma çıktı.
5 ŞEHİRDE ÇATIŞMA

Akşam saatlerinde Ağrı, Şırnak, Van, Diyarbakır ve Hakkari'de HPG gerillaları ile Türk ordu birlikleri arasında çatışma çıktı. Ağrı dağındaki çatışmada Türk ordusunun kayıpları olduğu öğrenildi.

AĞRI

Ağrı dağı eteklerinde HPG gerillaları ile Türk ordusu arasında Ağrı dağı eteklerinde akşam saatlerinde çatışma çıktı. İlk bilgilere göre çatışmada 1 asker öldü. Yerel kaynaklar Türk ordusunun kayıplarının daha fazla olduğunu aktardılar.

Çatışma ardından Ağrı merkezden Doğubeyazıt tarafına doğru büyük bir askeri komvoy yola çıktığı görüldü.

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cudi dağında da çatışma çıktı. Uzun namlulu silahlar, top ve roketlerin kullanıldığı çatışma saat 22.00 sularında başladı. Silah ve bomba sesleri üzerine dışarı çıkan Şırnaklılar aydınlatma fişekleri, izni mermilerin kullanıldığı çatışmayı izledi. Askerler ile gerilla arasında arasındaki çatışma devam ediyor.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Dicle İlçesi'ndeki Ziyaret Tepesi'nde bulunan özel hareket timlerine ait noktaya akşam saatlerinde bir grup HPG'li tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıyla birlikte özel harekat timleri ile HPG'liler arasında çatışma çıktı. Çatışma devam ederken, bölgeye askeri birlikler ve helikopterler sevk edildi. İlçe merkezinde dolaşan askeri araçlar, vatandaşların evlerine gitmeleri yönünde çağrılar yaparken, alınan bilgilere göre, ilçenin Çelebi Mahallesi'nde kurşunların bazı evlere isabet etti. Ayrıca çatışmanın ardından ilçenin bazı mahallelerinde elektrikler kesildi.

VAN

Van'ın Çaldıran İlçesinde de Hükümet Konağı'na silahlı saldırı yapıldı. Çaldıran Hükümet Konağının birinci katındaki İlçe Emniyet Amirliğine düzenlenen silahlı saldırıdan sonra çıkan çatışmada İlçe Emniyet Amiri Halil Akbaşın yaralandığı öğrenildi. Akbaş'ın Van'da tedavi altına alındığı öğrenildi.

HAKKARİ

Kentte 7 kilometre uzaklıkta bulunan Depin polis noktasındaki termal kameraların görüntü alınması üzerine bölgeye özel harekat timleri sevk edildi. İddiaya göre, Depin polis noktası arkasındaki Çallı tesislerinin arkasındaki tavuk çiftliği üst kısımlarındaki kayalık bölgede özel hareket timleri ile HPG'liler arasında çatışma çıktı. Bölgeye helikopterler sevk edildi. Çatışmaların yer yer devam ettiği bildirilirken, 3 HPG'linin yaşamını yitirdiği iddia edildi.

ANF (gundem-online.net'ten alınmıştır)

Diğer Haberler