Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Beşikçi: Kürtler Destek Vermeli

Beşikçi: Kürtler Destek Vermeli

05 Ağustos 2010 Perşembe 17:30
İsmail Beşikçi, Kürtlerin referanduma olumlu destek vermesi gerektiğini söyledi.
Yazar Beşikçi, internetteki zazakî.net sitesinde yayımlanan röportajında, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) referandum konusunda sergilediği tavrının doğru olmadığını dile getirdi.

Beşikçi, "Referanduma 'karşı oy' vermek Kürtlere kaybettiren bir tutum olur" dedi.

“Demokratik açılım” sürecinde bazı yasal düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Beşikçi, BDP'nin bu yasa değişikliklerindeki tutumunu olumsuz bulduğunu belirtti. "BDP demokratik açılım paketine destek vermeliydi" diyen Beşikçi, bugünkü parlamento aritmetiğinde mükemmel bir anayasanın mümkün olmadığını ifade etti. Beşikçi, şunları kaydetti:

"Mükemmel anayasayı kiminle yapacaksınız? CHP ve MHP köklü değişimlere karşı. Onlarla bu konuyu konuşamazsınız bile. Bu konuyu ancak AKP ile veya Saadet Partisi'yle konuşabilirsiniz. Kürtler için anayasada köklü değişimler gerekir. Anayasa değişikliği paketindeki üç madde böyle köklü değişimler öngörüyordu. Bu maddelerden birisinin 'partilerin kapatılması'yla ilgili maddenin görüşmeler sırasında yeterli oy sağlanamamasından dolayı düştüğü biliniyor."

AKnews

Diğer Haberler