Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Beşiri’de Yaşamını Yitiren 5 Gerilla

Beşiri'de Yaşamını Yitiren 5 Gerilla

12 Ağustos 2010 Perşembe 11:37
Beşiri'de yaşamını yitiren 5 gerillanın kimlikleri açıklandı.
Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşanan çatışmada yaşamını yitiren 5 gerillanın kimlik bilgileri açıklandı. HPG, Türk ordusunun heron destekli operasyonda ağır silahların kullanıldığını bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) Beşiri kırsalında iki gün süren çatışmalara ilişkin bilgi verdi. HPG-BİM tarafından yapılan açıklamaya göre, 8 Ağustos günü başlayan çatışmalarda sonuç alamayan Türk ordusunun, 9 Ağustos günü ağır silahları kullandığı yeni bir operasyon başlattı.

Türk ordusunun heron destekli operasyonda kobra tipi helikopterleri de kullandığı operasyonda gerillalar ile Türk ordusu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı belirtildi. BİM, 5 gerillanın hayatını kaybettiği çatışmalarda Türk ordusunun da çok sayıda kayıp verdiğinin ancak sayısını netleştiremediklerini ifade etti.

Yaşamını yitiren gerillaların kimlikleri şöyle:1983 Diyarbakır-Kulp doğumlu, 2008 katılımlı, Serhıldan Amed kod adlı Sevdin Nergiz,

1982 Maku (Doğu Kürdistan) doğumlu, 2005 katılımlı, Ruken Edessa kod adlı Teli Hacızade,

1980 Diyarbakır-Lice doğumlu, 2000 katılımlı Laşer kod adlı Mehmet Önkol,

1986 Kobani (Güney Batı Kürdistan) doğumlu, 2006 katılımlı, Lezgin Gabar kod adlı Ziyad Şêxo

1981 Derik doğumlu, 1999 katılımlı, Seyyid Bayram kod adlı Mehmet Ömer.

BİM, gerillalara ilişkin şu bilgileri verdi:

 • 1980 yılında Amed'de doğup PKK hareketine büyük bedeller veren yurtsever bir aile ve çevresinde büyüyen Laşer yoldaş, gerilla saflarına 2000 yılında gelir. Temel eğitiminden sonra 2001 yılında özel kuvvetlere geçer. Apo'nun fedai yapılanmasında kalır.  2010 yılında Amed eyaletine öneri yaparak gruptaki yerini aldı.
 • 1986 yılında Kobani'de doğan Lezgin yoldaş, ulusal duygularla güneybatı Kürdistan parçamızdan 2006 yılında gerillaya katıldı. Algılama gücünün iyi olması ve gençlik enerjisini de kullanarak kısa zamanda askeri çalışmalar içinde ön plana çıktı ve ideolojik eğitimini aldıktan sonra kuzey sahalarını önerdi. Pratikçi ve gelişmeye son derece açık yapısıyla tanındı ve kendisi de bu özelliklerini mücadelenin hizmetine koymak istedi.
 • 1982 yılında Doğu Kürdistan parçamızın Maku şehrinde doğan Ruken yoldaş, 2005 yılında gerilla saflarına katıldı. Özlü ve dürüst yapısıyla sevilen bir yoldaş oldu.
 • 1981 yılında Derik'te doğan Seyit yoldaş, Botan sahasında savaş pratiğinde kalan, tecrübeli eski bir arkadaştı. 4. dönemin hamle sürecine katılmak için kuzey sahalarına gitme hedefli gerekli perspektiflerini alarak gruplarda yerini aldı.
 • 1982 yılında Amed'de doğan Serhıldan yoldaş, gerilla saflarına 2008 yılında geldi. Kısa sürede dağın dilini öğrenerek pratik savaş faaliyetlerinde önemli beceriler göstererek çalışmalara katıldı.'

  ANF (gundem-online.net'ten alınmıştır)
 • NOT: Kısmen kısaltılarak alınmıştır.
 • Diğer Haberler

  Diğer Haber Başlıkları