Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Beyaz: Hayırlı Olsun

Beyaz: Hayırlı Olsun

01 Nisan 2012 Pazar 19:26
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz yeni eğitim sisteminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kanun teklifi hakkında bir açıklamada bulunan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz yeni eğitim sisteminin hayırlı olması temennisinde bulunarak, "Bu Kanun düzenlenmesinden önce uygulanan 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim sisteminin yerine 12 yıllık zorunlu eğitim getirilerek birinci kademe 4 yıl ilkokul, ikinci kademe 4 yıl ortaokul ve üçüncü kademe 4 yıl lise olarak düzenlemiştir.

Bu Kanunla, özellikle ikinci kademede, yani ortaokullarda, öğrencilerin daha özgür bir birey olarak sivil toplum ve demokratik devlet anlayışı gereğince eğitim süreçlerinde özgür ve karar değiştirme hakkına sahip olmalarına fırsat vermektedir.

Kabul edilen Kanuna göre bazı yeni değişiklikler ise şöyle;

-8 yıllık kesintisiz eğitim tarihe karışmış oldu.

-Eğitim kademeli hale getirildi.

-Okula başlama yaşı 6'ya çekildi.

-İlköğretim ifadesi kaldırıldı. İlkokul, ortaokul ve Lise olarak yeniden düzenlendi.

-İmam Hatip Liselerinin Ortaokul kısmı oluşturuldu.

-Yeni sistemde meslek liseleri özendirilecek. Katsayı düzenlemesi yasal güvenceye kavuşturuldu.

- Daha önce Fatih Projesi kapsamında pilot okullar olarak başlatılan elektronik dönem, tüm okullarda uygulamaya konulacak.

-Bir önergeyle, Ortaokul ve liselerde Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz'in hayatının isteğe bağlı ders olarak okutulması, ayrıca çok hayırlı bir iş olmuştur.

Teklifin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından biz AK Partili Milletvekillerine Genel merkezde yemek veren Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, "Sizler bugün Türkiye'de bir dönemi kapattınız. Sizler bugün 28 Şubat'ın son izini sildiniz. Sizler bugün azınlığın çoğunluğa hükmettiği çarpık demokrasi anlayışını bir kez daha yerle bir ettiniz. Siz, hiçbir dayatmaya boyun eğmeden sadece ve sadece vicdanınızla karar vererek, milletin vicdanının sesi olarak tarihi bir yanlışı düzelttiniz" diye konuşması büyük alkış alarak duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu.

Teklifin tümü üzerindeki oylamaya 5 BDP’li Milletvekilinin olumlu oy kullanması ayrıca memnuniyet vericidir.

222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunun teklifin yasalaşmasına kadar yakından takip eden, Sayın Başbakanımıza ve emeği geçen herkese, özellikle Milli Eğitim Bakanımız sayın Ömer DİNÇER’e teşekkür ediyoruz. Kanunun memleketimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz." diye konuştu.

Diğer Haberler