Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bilgi, Hikmet ve Marifet içerikli Aylık Kürtçe dergi “Peyam” çıktı

Bilgi, Hikmet ve Marifet içerikli Aylık Kürtçe dergi “Peyam” çıktı

22 Kasım 2012 Perşembe 20:07
“Peyam”(mesaj) adını taşıyan Kültür, Sanat, Edebiyat ve Düşünce üzerine yayın yapan derginin ikinci sayısı çıktı.

“Peyam” adını taşıyan Kültür, Sanat, Edebiyat ve Düşünce üzerine yayın yapan derginin ikinci sayısıyla çıktı.  Birkaç yazar ve akademisyen tarafından çıkarılan anlamı “Mesaj” olan dergi,  sade, yalın ve anlaşılır bir Kürtçe ile mesajlarını halka ulaştırmayı hedefliyor.

Derginin bu ikinci sayısında birbirinden farklı bir çok konuyla ilgili yazı yer alıyor.

Bu sayıda Ehmed Rênas’ın “Sehabiyên Diyarbekirê” adlı araştırma yazısı, Diyarbakır’da bulunan sahabileri anlatıyor.  Rênas, bu sayısında Diyarbakır’a gelen sahabilerin tarihlerini irdeliyor ve Diyarbakır’da olan sahabilerin isimlerini veriyor. Bir diğer yazı “Îmana Tehqîqî û Îmana Teqlîdî” adını taşıyan Yakup Aslan’ın yazısı. Aslan bu yazısında, taklidi ve tahkiki imanı irdeliyor ve Müslümanların bu noktadaki zaaflarına dikkat çekiyor. Mihemed Jiyan ise, kurbanın hikmeti üzerine yazdığı “Îman, Emel û Qurban” yazısıyla kurbanı sahih iman ve ameli salihle irtibatlandırıyor.  Osman Îzol “Şopa Pak û Pîroz” yazısıyla takip edilmesi gereken kutlu yolun önemini ve değerini anlatıyor. Fîkrî Amedi’nin “Zilm-Zalim” başlığıyla yazılan yazısında zulüm ve zalim kavramları çerçevesinde geniş bir analiz yapılmış ve bu kavramlarla bağlantılı olan diğer kavramlarında Kur’an ve hadisten yola çıkılarak geniş bir tahlili yapılmış. Dimilî lehçesiyle yazılan “Hedîsî Mewzûyî û Sebebê ci” yazısı da Ehmed Kırkan’a ait. Kırkan bu yazısında mevzu/uydurma hadileri ele alıyor ve sebepleri üzerinde duruyor. Bir diğer Dimili yazı ise Bilal Zîlan’ın “Dayê Rebenê” adlı şiiri.

Murad Celalî ise yazısında kelime tevhidin önemine değinmiş ve cennetin anahtarı olma özelliğine dair ayet ve hadislerden hareketle bazı değinilerde bulunmuş. “Çend Meseleyên Fiqhî” başlığını taşıyan ve bazı fıkhi soruları cevaplandıran yazı ise Haşim Özdaş’a ait.

Bununla birlikte Mela Reşidê Hiritî, Umîd Demîrhan, M. Xalid Sadînî, Sevim Uluç, M. Emînê Botikî, Feqî Çolig, Kenanê Nado, Mela Suleyman Kurşun ve Tahir Sîdar yazı, çeviri ve makeleriyle ve Melayê Cizîrî, Melayê Bateyî, Macin û Seîd Miksî de şiirleriyle “Peyam”ın ilk sayısına katkıda bulunan isimler.

Peyam

Zeyrek Mah. İtfaiye Cad.

No: 17/3 Fatih İstanbul

Tel: 0212 5344830

kovarapeyam@gmail.com

Etiketler: ,,

Diğer Haberler