Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bingöl Üniversitesi’nden ’Kürtler’ Sempozyumu

Bingöl Üniversitesi'nden 'Kürtler' Sempozyumu

09 Mayıs 2012 Çarşamba 07:19
Bingöl Üniversitesi tarafından 'Kimlik, Kültür ve Değişim Sürecinde Osmanlı'dan Günümüze Kürtler' adlı uluslararası bir sempozyum düzenlenecek.

Bingöl Üniversitesi, tartışılmaktan kaçınılan konularla ilgili sempozyumlar düzenlemeye devam ediyor.

Bingöl Üniversitesi Basın Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, üniversite bünyesinde 'Kimlik, Kültür ve Değişim Sürecinde Osmanlı'dan Günümüze Kürtler' adlı uluslar arası bir sempozyum düzenleneceği bildirildi.

Açıklamada, "Üniversitemizde; 04-06 Mayıs 2012 tarihlerinde II. Uluslararası Zaza Tarihi ve Kültürü Sempozyumu düzenlendi. 29 Haziran- 01 Temmuz 2012 tarihlerinde Medrese ve İlahiyat Kavşağında İslami İlimler Sempozyumu, 06-08 Eylül 2012 tarihlerinde de Kimlik, Kültür ve Değişim Sürecinde Osmanlı'dan Günümüze Kürtler Uluslararası Sempozyumu düzenlenecektir. Yıllardır dokunulmayan konuları akademik bakışla ele alma geleneğine sahip olan üniversitemizin düzenleyeceği bu sempozyumda, Kimlik, Kültür ve Değişim Sürecinde Osmanlı'dan Günümüze Kürtler konusu işlenecektir. Din, dil, ırk, renk gibi farklılıkların, tarih boyunca husumet kaynağı olarak insanlığın karşısına çıktığı bilinmektedir. Anadolu topraklarında ise; farklı din, dil, etnik köken ve kültüre sahip insanlar, birlikte yaşama başarısını göstermişlerdir. Ancak, birlikte yaşama kültürünün uygulanmasında belli dönemlerde bazı sıkıntılar yaşanmış; bu sıkıntılar, zamanla daha da büyümüş, etnik zenginlik ve diğer farklılıklar, bir sorun gibi algılanmaya başlanmıştır. Kürtleri, tüm yönleriyle ve bir bütün olarak ele alan bu sempozyum, Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerindeki birçok akademisyeni ve araştırmacıyı bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede, konuyla bağlantılı sorunların çözümüne katkıda bulunacak önerilerin ortaya çıkması mümkün olacaktır. Önyargıdan ve siyasal kaygıdan uzak bir şekilde Kürt konusunun etraflıca ele alınmasına olan ihtiyaç, böyle bir sempozyum düzenlemeyi kaçınılmaz kılmıştır. Sempozyum, tartışılmaktan çekinilen birçok konunun akademik bir bakış açısıyla ela alınmasını sağlayabilecek ve sorun olarak algılanan birçok hususa çözüm önerisi getirebilecektir" denildi.

SEMPOZYUMLA İLGİLİ BİLGİLER

Açıklamada sempozyumun konuları: Tarihsel Süreçte Kürtler, Etnik Bir Unsur Olarak Kürtler, Kürtlerde Yerleşim, Nüfus ve Göç, Kürtlerde Sosyal ve Kültürel Hayat, Kürtlerde Dini İnanç, Kürtlerde Akrabalık İlişkileri, Kürtlerde Ekonomik Faaliyetler, Kürt Önde Gelenleri, Kürtlerde Dil, Edebiyat ve Sanat, Kürtlerde Eğitim ve Bilim, Kürtler ve Medya, Kürtlerde Siyaset ve Yönetim Anlayışı, Kürt Meselesi ve Çözüm Önerileri, Kürtlerle İlgili Diğer Konular, olarak ifade edilirken sempozyumun dillerinin ise,"Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca, Almanca." olduğu belirtildi.

İLKHA

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları