Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bismil’de 12 Kişiye İcazet Verildi

Bismil'de 12 Kişiye İcazet Verildi

29 Nisan 2012 Pazar 16:57
Hafızlık eğitimini tamamlayan 12 Kur'an Kursu öğrencisi, düzenlenen törenle icazetlerini aldılar.

Hafızlık eğitimini tamamlayan 12 medrese öğrencisine, Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Yukarıdolay (Fetla Jor) köyünde düzenlenen törenle hafızlık belgeleri verildi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerin okunduğu törende yeni hafızlar tekbirler eşliğinde karşılandılar.

İcazet törenine kanaat önderleri, tanınmış alimleri ve Vefa-Der'in de aralarında bulunduğu iki bini aşkın vatandaş katıldı. Ayrıca gelen misafirlere çadırlarda ve yerde serilen sofralarda yemekler ikram edildi.

İcazet alan Mehmet Yemez, bunun çok güzel bir duygu olduğunu ifade ederek hereksi medrese eğitimine davet etti. Yemez, Medrese eğitimi alanlara destek de çıkılması gerektiğini belirtti.

hafilizk_icazeti_bismil_1.jpg

hafilizk_icazeti_bismil_2.jpg

Köy Muhtarı Hacı Şehmuz Arslan, köylerinde yaklaşık 150 yıldır talebelerin yetiştirildiğini söyledi. Bölgenin değişik yerlerinde görev yapan yaklaşık 500 imamın bu köyde eğitim aldığını belirten Arslan, köy halkı olarak buraya gelen talebelere sahip çıkarak icazetlerini almaları için yardımcı olduklarını söyledi. Arslan, "Bu bize dedelerimizden kaldı, bizlerde çocuklarımıza devir edeceğiz ve bu gelenek devam edecektir" şeklinde konuştu.

İLKHA

Diğer Haberler