Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Bitlis KCK’de 27 kişiye 205 yıl hapis cezası

‘Bitlis KCK'de 27 kişiye 205 yıl hapis cezası

03 Aralık 2012 Pazartesi 19:28
DİHA Muhabiri Sinan Aygül ve İslim Uçan’ın da aralarında bulunduğu 30 kişinin yargılandığı KCK Bitlis ana davasında, 27 kişiye toplam 205 yıl bir ay hapis cezası verildi.

Bitlis’te 19 Ocak 2011’de ‘KCK' adı altında yapılan operasyon kapsamında tutuklanan ve aralarında DİHA Muhabirleri Sinan Aygül ve İslim Uçan, SES Bitlis Şube Başkanı Sedat Güler, Eğitim Sen Tatvan Temsilcisi Yüksel Ozan, BDP Genel Merkez çalışanları Şaban Tan, Şaize Çelik, Cemil Tokat, belediye meclis üyeleri ve BDP yöneticilerinin de bulunduğu davanın 6. duruşmasında sanıklar hakkında gıyaben karar verildi.

Sanıkların katılmadığı duruşmaya bazı sanık avukatları katılırken mahkeme heyeti, üç kişinin beraatine, 27 kişinin cezalandırılmasına karar verdi. 21 kişinin 23 ay tutuklu olarak yargılandığı davanın tüm aşamalarında sanıkların ‘Anadilde Savunma’ talepleri kabul edilmedi. Sadece Sorgu Hakimliği’nde alınan ifadelere istinaden, sanıklardan hiçbir savunma alınmadan adeta ceza yağdırıldı.

DİHA MUHABİRİNE ÜST SINIRDAN ÖRGÜT ÜYELİĞİ CEZASI!

Mahkeme heyeti verdiği kararda aralarında gazetecilerin de bulunduğu Kürt siyasetçilere, "örgüt yöneticisi olmak", "örgüt üyesi olmak", iddialarıyla ceza yağdırdı. Verilen kararda DİHA Muhabiri Sinan Aygül’e üst sınır esas alınarak ‘Örgüt Üyeliği’nden 10 yıl hapis cezası verildi.

Dosyada yargılanan diğer kişilere verilen cezalar şöyle; BDP Genel Merkez çalışanları Şaban Tan ve Cemil Tokat’a ‘Örgüt Yöneticiliği’nden 12’şer yıl, Eğitim Sen Tatvan Temsilcisi Yüksel Ozan’a da 11 yıl 4 ay, DİHA Muhabiri Sinan Aygül, BDP Genel Merkez çalışanı Şaize Çelik, BDP’li Erdinç Tülay, Celal Orak ve Abdulmenaf Orak’a üst sınır esas alınarak ‘Örgüt Üyeliği’nden 10’ar yıl, aralarında DİHA Muhabiri İslim Uçan, SES Bitlis Şube Başkanı Sedat Güler ve BDP’li siyasetçilerinde bulunduğu 19 kişiye ise ‘Örgüt Üyeliği’ suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları