Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bitlis’te bir toplu mezar daha

Bitlis’te bir toplu mezar daha

01 Eylül 2012 Cumartesi 06:20
Bitlis’te 24 PKK’liye ait olduğu belirtilen yeni bir toplu mezar ortaya çıktı. Görgü tanıklarının anlatımlarına göre, 24 PKK’li 1996’da yaşanan bir çatışmada yaşamını yitirdikten sonra toplu bir şekilde gömüldü.

Şimdiye kadar birçok toplu mezarın ortaya çıktığı Bitlis’te 24 PKK’liye ait yeni bir toplu mezar daha bulundu. Mutki ilçesi Kavakbaşı beldesine bağlı Hacinan (Xaçinan) köyü kırsalında bulanan Xaçereş Dağı’nda ortaya çıkan toplu mezarın 1996 yılında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren 24 PKK’liye ait olduğu öğrenildi. Can güvenliği gerekçesiyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen görgü tanıklarının, toplu mezar ile ilgili bilgileri İHD Bitlis Temsilciliğine anlatmalarının ardından toplu mezarın yeri tespit edildi.

9’U KADIN 24 KİŞİ

Görgü tanıklarının İHD Bitlis Temsilcisi Hasan Ceylan’a anlattıklarına göre yaşanan çatışmada 9’u kadın toplam 24 PKK’li yaşamını yitirdi. Ceylan, görgü tanıklarının PKK’lilerin pusuya düşürülerek öldürüldüğünü anlattıklarını ve cenazelerin de aynı alanda üç ayrı çukur kazılarak defnedildiğini söylediklerini dile getirdi. Ceylan, görgü tanıklarının anlatımları doğrultusunda gittikleri toplu mezar alanında toprak üstüne çıkmış insan kemikleri ve PKK’lilere ait kırsalda giyilen elbiselere rastlandığını söyledi. Toplu mezar alanında incelemede bulunan Ceylan, alanda insan kemikleri ve üzerinde kurşun ve kan izi bulunan elbiseleri görünce vahşetin boyutunun farkına vardıklarını ifade etti. Cenazelerin küçük çukurlar açılıp toplu olarak gömüldüğünü belirten Ceylan, cenazelerin iyi bir şekilde saklanmamasından kaynaklı insan kemiklerinin arazide bulunan hayvanlar tarafından çıkarıldığı ve alana dağıtıldığını gördüklerini söyledi.

ARİF DOĞAN BİTLİS’TEYDİ

Ceylan söz konusu çatışmanın yaşandığı dönemde son dönemlerde gündemde olan ve JİTEM'in kurucusu olduğu belirtilen Emekli Albay Arif Doğan’ın Mutki Geçici Tabur Komutanı olduğunu dile getirdi. Bölgede birçok toplu mezar alanının bulunduğuna dikkat çeken Ceylan, Türkiye’nin toplu mezar gerçeğiyle yüzleşmesi gerektiğini belirtti. Ceylan, söz konusu toplu mezarın korunarak sonradan açılması için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını da söyledi. (DİHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları