Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Bitlis’te polis halka şiddet uyguladı

Bitlis'te polis halka şiddet uyguladı

11 Kasım 2012 Pazar 17:37
Bitlis’te 61. Gününe giren tutsakların açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla cezaevine doğru yürüyen halka polisler gaz bombaları ve coplarla saldırdı.

Bitlis’te 61. Gününe giren tutsakların açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla cezaevine doğru yürüyen halka polisler gaz bombaları ve coplarla saldırdı. Saldırıda aralarında BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ile İHD Bitlis İl Başkanı Hasan Ceylan’ın da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Bitlis’te cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yürüyüşe polisin saldırısı sonucunda çok sayıda kişi yaralandı.

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Türk polisinin hedef gözeterek attığı gaz bombası sonucunda sırtından yaralandı. Zenderlioğlu’na cop ve tazyikli su saldırısı da yapıldı. BDP İl Başkanları’nın da polisin fiziki saldırısına maruz kaldığı eylemde, aralarında BDP İl Başkanı Şahin Çoban ile İHD Bitlis İl Başkanı Hasan Ceylan’ın da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Saldırıda, aralarında 80 yaşındaki Mehmet Altun'un da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar şunlar: Zennur Damar, Dr. Zeynettin Avcil, BDP Tatvan Eski Başkan Yardımcısı Nasın Ölçer,Van 100. Yıl Üniversitesi öğrencisi Ergin Durmuş, Ezdin Baysu, Mehmet Altun, Kamil Tanır ve Selahattin Erol.

Gözaltına alınanlar Tatvan Özelharekat müdürlüğüne götürülürken, yarın savcılığa çıkarılmaları bekleniyor.

Halk, kent merkezindeki Sosyal Konutlar mevkiinden Bitlis Cezaevi önüne yürüyüş düzenlemek istedi. Sosyal konutlar mevkiinde toplanan 500 dolayında Kürdistanlıya polis, gaz bombaları, xoplar, tazyikli su ve taşlarla saldırdı.

Ancak polisin saldırısına karşı direnişini sürdüren halk cezaevi önüne yürümede ısrar etti. Şu anda Bitlis Cezaevi önünde olan halkın eylemi devam ediyor.

Polisin attığı gaz bombasından çevrede yaşayan halk da zarar gördü. Mahalle içine ve pazar yerine isabet eden gaz bombalarından dolayı çok sayıda kişi yaralandı. Ayrıca bir mahallede bulunan fırının kullandığı yakacak da gaz bombalarından dolayı ateş aldı.  ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları