Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Biyodizel yerine 1 milyar insanı besleyebilirlerdi

Biyodizel yerine 1 milyar insanı besleyebilirlerdi

04 Ekim 2012 Perşembe 09:14
Dev tarım şirketleri tarafından işletilen tarım arazileri 1 milyar kişinin beslenme ihtiyacını karşılayabilir.

 OXFAM tarafından yayınlanan bir rapora göre dünyada biyodizel üretimi için ayrılan ve büyük bir bölümü dev tarım şirketleri tarafından işletilen tarım arazileri 1 milyar kişinin beslenme ihtiyacını karşılayabilir.

Raporda açıklanan verilere göre son 10 sene içinde İngiltere'nin 8 katı kadar büyüklüğünde bir alan tarım şirketleri tarafından satıln alınarak biyodizel üretiminde kullanılan ürünlerin ekibi için ayrıldı. Dünyada son 10 senede yapılan tarım anlaşmalarının yüzde 60'ından fazlası biyodizel üretimi için yapılmış durumda.

Dünya Bankası da bu süre içinde biyodizel üretimi için geliştirilen projelere verdiği desteği 3 kat arttırırken gıda amaçlı tarım üretimi desteğini ise aynı seviyede tuttu.

OXFAM'ın direktörü Barbara Stocking yaptığı açıklamada büyük şirketlerin arazi alımının artık kontrolden çıktığını ifade ederek bunun bir sonucu olarak dünyanın birçok ülkesinde insanların açlık çektiğini ve gıda fiyatlarında artışlar yaşandığını söyledi.

Uluslararası Arazi Koalisyonu adlı sivil toplum örgütünün verilerine göre gelişmekte olan ülkelerde 2000 ile 2010 yılları arasında 106 milyon hektar arazi büyük şirketler tarafından satıln alındı. Liberya'daki tarım arazilerinin yüzde 30'u, Kamboçya'daki tarım arazilerinin yüzde 63'ü şu anda özel şirketlerin elinde bulunuyor.  ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları